Çocuklar için spor neden önemli?

Okulların tatil olduğu şu günlerde pek çok aile şimdiden çocukları için yaz sporları rezervasyonu yaptırmaya başladı bile. Ancak çocuğa uygun sporu seçmek gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Muharrem İnan özgüvenini arttırır. Çocuğun yaşına uygun sporu seçmek önemli” dedi.Hangi yaşta hangi spor seçilmeli?

Doç. Dr. Muharrem İnan hangi yaşta hangi sporun seçilmesi gerektiği konusunda ise şunları söylüyor:

“Yüzme tüm yaşlar için uygun bir spor olmakla birlikte futbol ve basketbol gibi sporlar çocukların koordinasyonlarının yeterli duruma geldiği 6 yaş ve sonrası için uygundur. Zıplama gerektiren voleybol ve basketbol sporları boy uzamasına katkıda bulunacağı için çocukların bu tür sporlara özendirilmesi önemlidir. Tabiî ki bunlar için kesin olarak bir kural koymak mümkün değildir ve çocuğun kendi istekleri doğrultusunda bir spora yönlendirilmesi önemlidir. Şunu da unutmamak gerekir ki sporun etkisi sadece fiziksel değil aynı zamanda ruhsaldır ve ekip çalışmasına yatkın bireylerin gelişmesine yardımcı olur.”Yaz okulu öncesi sağlık kontrolü!

Yıl boyunca spor yapmamış çocukların tüm günü aktif olarak geçirmelerinde tıbbi olarak bir sakınca olmadığının altını çizen Dr. İnan “Ancak çocukların spora başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmeleri gerekir” diyerek bu kontrolle ilgili şu bilgileri veriyor: “Çocukların spor yapmasına engel teşkil edebilecek durumlar arasında kalp-akciğer hastalıkları sene içerisinde düzenli spor yapan çocuklar ile yaz okulunda spora başlayacak çocukların farklı gruplarda yer alması önerilir. Fiziksel ve psikolojik açıdan denge sağlanarak çocuk spora teşvik edilmelidir.”Yaz okullarında oluşabilecek kazalara dikkat!

Yaz okullarında oluşabilecek kazalarla ilgili olarak da Doç. Dr. Muharrem İnan şunları söylüyor:

“Yaz okullarında gelişebilecek spor kazaları arasında en önemlileri kas-iskelet sistemi yaralanmaları çocuklara olası yaralanmalara karşı eğitim verilmesi faydalıdır. Çocuk yaptığı spora uygun kıyafetler giymelidir. Bisiklet kullanan çocuklar mutlaka kask takmalıdırlar. Havuz derinliği ve çevre düzenlemesi çocukların düşmesini engelleyecek şekilde yapılmalıdır. Gerekli durumlarda uygun müdahaleleri yapabilecek sağlık personelinin de bulunması gereklidir.”
alıntı