Uzmanlara göre erişkin yaşta kalp - damar hastalıklarından korunmak çocukluktan itibaren bazı risk faktörlerinin önlenmesiyle mümkün oluyor. Ama çocuklara spor yaptırmadan önce mutlaka bilinmesi gereken bazı konular var.
İSTANBUL - VKV Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Dr. Genco Yücel özellikle yarışmalı sporlara hazırlanan ve ailevi risk faktörleri taşıyan çocukların sağlıklı şekilde spor aktivitelerine katılabilmeleri için bazı testlerden geçmesi gerektiğini belirtiyor. Yücel şunları söylüyor:
YETERSİZ FİZİKSEL AKTİVİTE
Fiziksel olarak aktif kişilerin kalp-damar hastalıkları riski düşüktür. Bu nedenle çocukların çeşitli sportif aktivitelere haftada en az 3 kez 30-60 dakikalık süreyi kapsayacak şekilde katılmaları gerekir. Ancak spor yapan çocuk ve gençlere bazı koşullarda kardiyolojik değerlendirmeler yapılması gerekir. Bu koşullar; özellikle çocuğun egzersiz sırasında göğüs ağrısı çarpıntı baş dönmesi bayılma gibi yakınmalarının olması ve ailede 50 yaşından önce ani olarak kaybedilen bir bireyin varlığıdır.

Özellikle yarışmalı sporlara hazırlanan ve ailevi risk faktörleri taşıyan çocukların sağlıklı şekilde spor aktivitelerine katılabilmeleri için bazı testlerden geçmesi gerekir:
EKG
Kardiyolojik Muayene
Efor Testi
Ekokardiyografik Tetkikler

Bu testler çocukların sportif faaliyetlerinde güvenli bir başlangıç olacaktır.


YÜKSEK KOLESTROL
Çocuklarda yüksek kolestrol genellikle kalıtsaldır. Anne veya babanın kolesterol düzeyi 240 mg/dl’nin üzerinde ise veya ailede 55 yaşından önce kalp hastalığı tanısı almış bir kişi varsa iki yaşın üzerindeki çocuklarda kan-kolesterol düzeyinin tayini gerekir.

ŞİŞMANLIK (OBEZİTE)
Şişmanlığın tanınması sadece kalp- damar hastalıklarının değil şeker hastalığı (diabete mellitus) gibi pek çok hastalığın önlenmesinde de önemlidir. Şişmanlığın tanısı; tartı boy ve vücut kitle indeksinin(kg/ m²) standart tablolarla karşılaştırılması ile konur. Şişmanlığın gençlerde damar sertliğine(ateroskleroz) yol açtığı görülmüştür. Genetik - çevresel faktörlerin etkileşiminin şişmanlığın gelişiminde rolü olmakla birlikte temel neden yanlış beslenmedir.

NTV