Kaliteli zamanın adresi mutfak!

Çocuklarla beraber yemek pişirmek birlikte, ortak bir göreve odaklanarak, takım halinde çalışarak ve yaratarak geçirilecek harika bir kaliteli zaman geçirme fırsatıdır. Okul çağından itibaren, özellikle ergenliğe doğru, kendi çevresini ve özel zamanlarını kazanan çocuklarda aileden ayrı geçen zamanlar arttığından, birlikte mutfağa girmek arayı kapatmak için güzel bir araçtır.

Mutfakta kardeşler ve ebeveynler ile dirsek dirseğe, etkileşim halinde geçirilen zamanlar, birlikte sohbet etme, fikirleri ve hikayeleri paylaşmak, yani iletişim yollarını açmak için güzel bir fırsat veriyor. Bunu erken yaşlardan itibaren oturtmak, ergenlik döneminde kendini kapatan çocuklarla yeni iletişim yolları aramaktan çok daha etkili.Ortak görevinize odaklanmışken, günlük hayatlarınız hakkında sohbet edin. Çocuğunuzun normalde size anlatmadığı birçok şeyi anlattığına şahit olabilirsiniz.

Mutfakta birlikte geçen zamanlarda anne babalar çocuklarına çok fazla destek ve iltifatta bulunur. Aileden gelen övgü, şefkat ve kabullenme ile oluşan güçlü bağın, çocukların ileride, ergenlik çağında kötü alışkanlıklar edinme riskini düşürdüğü belirtiliyor.

Bu zamanları daha da eğlenceli kılmak için eğlenceli pipetler, kalıplar kullanabilirsiniz. Çocuğunuza üzerinde ismi yazılı bir mutfak önlüğü hediye edebilirsiniz.

.alıntıdır.