çocuk hastaliklari


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

çocuk hastaliklari

 • #1
  ** kevser** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Mart.2009
  Nereden
  Denizli-Elazığ(üye numaramda 23 tevafuk işte:))
  Mesajlar
  2,349
  @** kevser**  çocuk hastaliklari

  ÇOCUK HASTALIKLARI


  DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

  Çocuklarda kansızlık ( anemi ) nedenleri arasında, demir eksikliği başta gelir. Kanda oksijen taşıyıcı hemoglobinin yapımı için gerekli olan demir gıdalarla yeterince alınmazsa, vücut tarafından emilemezse, kan kaybı olursa veya demir ihtiyacı artmışsa ‘ Demir Eksikliği Anemisi ‘ gelişir. Özellikle bebekler ve ergenlik dönemindeki kızlarda risk daha yüksektir.
  Demir eksikliğinin nedeni ; Bebeklerde en sık neden anne sütünün yeterince verilmemesi, inek sütüne erken başlanması, ek gıdaya geçiş döneminde de bebeğin demirden zengin gıdaları ( kırmızı et, yumurta sarısı, tavuk, balık, kuru baklagiller, pekmez gibi ) yeterince alamamasıdır. Anne sütünün içerdiği demir vücut tarafından iyi emilmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebekler, 6 aydan sonra uygun ek gıdaların başlanması ve inek sütünün 1 yaşa kadar verilmemesiyle demir eksikliğinden korunacaklardır. Ayrıca, bitkisel gıdalardaki demirin çok iyi emilmediğinin, C vitaminin demir emilimini olumlu, çayın olumsuz etkilediğinin de göz önünde tutulması gereklidir. Bu nedenle, kahvaltıda yumurtanın yanında portakal suyu veya domates iyi bir seçim olacaktır. Toplumumuzda çoğumuzun tiryakisi olduğumuz çayın ise, bebek ve çocuklara içirilmemesi gerekmektedir.

  BELİRTİLERİ:
  Soluk renkte cilt,halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık,büyümede yavaşlama,gelişim basamaklarında geri kalmaçabuk yorulma,toprak, kağıt yeme,davranış bozuklukları,sık enfeksiyon geçirme,dikkatini toplayamamaÖğrenme güçlüğü, okulda başarısızlık görülebilir.
  Su Çiçeğiçocukluk çağının oldukça bulaşıcı ancak hafif geçen bir hastalığıdır.(hastalık ergenlikte geçirilirse oldukça ciddi olabilir.)Herpes bir virüs grubunun bir üyesidir ve hasta kişiyle direk temas sonucu bulaşır.Kuluçka süresi 14-21 gündür ve döküntüler ortaya çıkmadan önce bulaşıcıdır,döküntüler henüz görülmediği için hasta çocuğu diğerlerinden izole etmek oldukça zordur.
  Genelde kış sonu ve ilkbaharda görülür. Hafif ateş, halsizlik, iştah kaybı ve şiddetli kaşınma tipik belirtileridir. Vücutta kırmızı lekeler oluşur. Bu lekeler daha sonra sivilceye dönüşür ve kabuk bağlar. 3-4 günde yeni lekeler oluşur.İnsandan insana damlacıklar veya hava yoluyla bulaşır. İlk 1-2 gün çok bulaşıcıdır.Kaşıntı ve ateş için ASPİRİN VERMEYİN. Tanı koyması için doktora götürün. Bir yaşın altındaki bebekleri bu virüsten koruyun. Bir yaşın üstündekilerse aşı olmalıdırlar.
  AstımHastalık nöbetler biçiminde ortaya çıkar. Yineleyen öksürük, soluk alıp vermede güçlük, bu güçlük sırasında duyulan ıslık sesine benzer bir ses tipik bulgularıdır. Son on yılda hasta çocuk sayısında artış görülmüştür. Astım alerjik ve alerjik olmayan biçiminde ikiye ayrılabilir.Alerjik astımda olayı tetikleyen nedenler bitki polenleri, besinler, ev tozu, ilaçlar, hayvan tüyleri olabilirken; alerjik olmayan astımda ısı değişiklikleri, soğuk hava, kokular, solunum yolu enfeksiyonu yapan virüsler etkin olabilmektedir.Astım iyi tedavi edilip, gerekli korunma önlemleri alınmazsa öldürücü olabilir. Doktora başvurmada gecikmemek ve önerilen ilaçları düzenli kullanmak gerekmektedir. Çocuğun alerjisi olduğu bilinen besin ilaçlardan uzak tutulması, evde kesinlikle sigara içilmemesi, çocuğun yastığının, yorganının kuştüyü ve yün olmaması, odasında az eşya bulundurulup sık olarak nemli bezle tozunun alınması, tüylü oyuncaklar bulundurulmaması alınacak önlemlerin bazılarıdır. Çocukluk çağında görülen astımın uzun süreli izlemlerinde sonuçlar iyidir.Çocukların çoğunun büyüdükçe düzeldiği gözlemlenmiştir.

  KIZAMIK
  Anne çocukluğunda kızamık geçirmişse annenin bağışıklığı çocuğa geçeceği için ilk 6 ay içinde bebeğin kızamık olması oldukça nadirdir.Kuluçka süresi 10-15 gündür ve çocuk döküntülerin başlamasından altı gün önce kaybolmasından beş gün sonraki zaman diliminde enfekte yani bulaşıcı kabul edilir.Virüs hasta insanın burnundan ya da boğazından damlacık enfeksiyonuyla yani hapşırmayla bulaşır.

  BELİRTİLER:
  İlk belirtiler hafifçe ateş,burun akıntısı,öksürük,gözlerde kızarma,uyku hali ve iştah kaybıdır.İki ya da üç gün sonra yanağın iç kısmında toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz noktalar görülür.Bu birkaç gün sürer ve sonra kulakların arkasında ve yüzde kümeler şeklinde deriden kabarık kızarıklıklar yani döküntüler oluşur ve 24 saat içinde göğse yayılır.Üçüncü ve dördüncü günlerde kol,bacak,ve ayaklara ulaşır.Döküntüler kaşınmaz ama yüksek ateşe sebep olurlar.kızarıklar solarken ateşte düşer.
  KabızlıkEğer bebeğinizin dışkılama süresi uzamışsa (iki günde bir gibi) ve/veya küçük sert parçacıklar halinde dışkılıyorsa kabızlık söz konusu olabilir. Bebeğinizin bağırsak sistemi az çalışıyor olabilir. Bebeğiniz diş çıkarıyor olabilir. Beslenme değişikliği ya da yetersiz lifli gıda alımı bunlara sebep olabilir.Bebeğiniz katı gıdaya geçmemişse günde 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağını sütüne karıştırarak veya direk olarak verin. Eğer katı gıdaya geçmişse bir çorba kaşığı kadar armut püresi veya 25-50 cc elma veya erik suyunu verebilirsiniz. Bebeğinizin herhangi bir mamasına her gün bir çay kaşığı kepek unu ilave edin. Meyve sebze alımını muz hariç artırın. Bebeğiniz büyükse her gün iki bardaktan fazla süt alımını yasaklayın. Bebeğinizin yeteri kadar sıvı aldığından emin olun.
  KabakulakKış sonu ve ilkbahar görülür. Yaygın ağrı, ateş, iştah kaybı görülebilir. Genelde çenenin iki tarafında tükürük bezlerinde, kulağın önünde ve altındaki bezlerde şişme, çiğneme sırasında güçlük yaşama, ekşi ve asitli sıvı içerken ağrı görülür. Etkeni kabakulak virüsüdür. Başlamadan 1-2 gün önce ve başladıktan 9 gün sonra bulaşıcıdır. Hastalık ortalama 5-7 gün sürer. Ateş ve ağrı için semptomatik tedavi vardır. Erişkin erkeklerde tehlikeli olabilir.

  KIZAMIKÇIK(ALMAN KIZAMIĞI)
  Bu hastalık genellikle az sorun yaratan ılımlı bir hastalıktır.Annesi daha önce bu hastalığı geçirmiş ya da aşılanmış bir çocuğun ilk altı ay içinde bu hastalığa yakalanması nadirdir.Kuluçka süresi 10-21 gün arasıdır. Ve virüs hasta kişinin öksürüp hapşırmasıyla yayılır.kızarıklığın ortaya çıkmasından bir hafta önce ve kaybolmasından bir hafta sonraya dek bulaşıcı olarak kabul edilir.hasta çocuğunuzu gebe olduğunu bildiğiniz kadınlardan uzak tutmak çok önemlidir çünkü kızamıkçık hastalığı doğmamış bebekte çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.
  İlk belirti yüzde başlayıp gövdeye yayılan kırmızı döküntülerdir.Döküntüler pembe,iğne başı büyüklüğünde ve birbirinden ayrıdır ve deriden kabarık değildir. Döküntü kaşıntılı değildir ve iki ya da üç günde kaybolur.
  Burunda akıntı,gözlerinde kızarıklık,boyunda,başının arkasında ve kulak arkalarında şiş bezeler eşlik eder. Bu şişlikler birkaç gün sürebilir.
  Çocuğunuzun ateşini günde en az iki kez ölçün ve ateşi yükselirse bol sıvı içirin

  KAYNAKLAR: Alison Mackonochie-bebek bakımı el kitabı (çeviren tayfun hakan)
  https://www.cocukhastaliklariuzmani....iklari/page/2/
  <center><marquee behavior=alternate>ÖNCE OKUL ÖNCESİ 2 YAŞINDA!</marquee><br><a

 • #2
  Emine TURAN TUNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.Mart.2009
  Nereden
  İSTANBUL
  Mesajlar
  28,261
  @Emine TURAN TUNÇ  teşekkürler

 • #3
  Rabia PEKKAN (rpekkan) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2009
  Nereden
  Antalya
  Mesajlar
  15,760
  @Rabia PEKKAN (rpekkan)  teşekkürler cnm

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. ÇOCUK TESTLERİ EĞİTİMİ(ÇOCUK DEĞERLENDİRME PAKETİ) İZMİR 2-3 NİSAN 2011
   Konu Sahibi solenc Forum KONGRE,SEMİNER ETKİNLİK DUYURULARI
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 25.Şubat.2011, 12:23
  2. ÇOCUK TESTLERİ EĞİTİMİ(ÇOCUK DEĞERLENDİRME PAKETİ) İZMİR 29-30 OCAK 2011
   Konu Sahibi solenc Forum KONGRE,SEMİNER ETKİNLİK DUYURULARI
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 08.Aralık.2010, 18:26
  3. ONLARI RESSAM YAPAN HASTALIKLARI MIYDI ?
   Konu Sahibi Arz Forum RESİM, TABLO, RESSAMLAR
   Cevap: 3
   Son Mesaj : 09.Ağustos.2010, 02:13
  4. YANLIŞ AYAKKABI HASTALIKLARI
   Konu Sahibi TURKUAZ-E Forum SAĞLIK
   Cevap: 3
   Son Mesaj : 01.Ağustos.2010, 03:48
  5. ÇOCUK HASTALIKLARI
   Konu Sahibi Rabia PEKKAN (rpekkan) Forum ÇOCUK HASTALIKLARI
   Cevap: 2
   Son Mesaj : 05.Eylül.2009, 20:02

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş