Makyaj malzemeleri cildinizin kabusu

Mikroplar için tam bir mıknatıs!

Tarihi geçmiş makyaj malzemeleri mikroplar için mıknatıs görevi görüyor.

Avrupa Biriliği kuralları güzellik ürünlerinin banyo raf ömrünün tespit ve beyan edilmesini zorunlu kılıyor ama anketlere bakılırsa kadınlar bu durumdan pek de haberdar değil.

1000 kadının katıldığı bir ankete ön ayak olan Debenhams'a göre, kullanım süresini doldurmuş makyaj malzemeleri, bakterilerin bulaşması yoluyla kaşıntı ve enfeksiyon oluşturma riski taşıyor. 10 kadından 9'u makyaj malzemelerinin açıldıktan sonra belli bir kullanım süresi olduğunu bilmiyor. Kutuların açma ikonları üzerinde, açıldıktan sonra ne kadar süreyle kullanılabileceği yazılıyor. Ancak kadınların çoğu ya ikon üzerindeki sembolleri anlamıyor ya da çok küçük olan yazıları okuyamıyor.

Kadınların % 68'i makyaj ve cilt bakım ürünleri bittiğinde yenisini aldıklarını söylüyor. Makyaj çantasının en kalıcı ürünlerinin başında göz farları ve allıklar geliyor. 18 ile 24 ay arası kullanıma uygun olan bu malzemeler ortalama 15 yıl kullanılıyor.

İngiliz Cilt Fon'unda çalışan Bevis Man, "Gözlerinize özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Gözde oluşan enfeksiyonlar acı verici ve uzun süreli olabilir," diyor ve ekliyor, "Makyaj süngerleri bakteri cenneti gibidir. Özellikle uzun süreli kullanımlarda ve yıkanmadıkları zaman cilt için tehlikeli olabilirler. Süngerleri birkaç ayda bir değiştirmek en iyi çözüm."

Milliyet