Dudak boyasının en kullanılan türü katı ve çubuk şeklinde rujlar olmasına rağmen, iyi dudak makyajı bir dudak fırçasıyla gerçekleştirilir. Çubuk şekli, dudağa tam şekil vermek için fazla kalındır.

Ağızda pek çok yağ salgılayan bezler bulunduğu için, dudaklar kurumaya eğilim gösterir. Bu yüzden dudak boyaları diğer kozmetiklerden daha yumuşaktır. Çoğu dudak boyası, mum, yağ ve yağ alkollerinin renk verici maddelerle karışımından oluşur. Eğer renk maddesi dudaklara direkt olarak temas ettirilirse, dudakları kurutur. Bunun için fondöten tabakası uygulamak önemlidir.

Dudak şekillerine göre makyaj:

İnce dudaklara dolgun görünüm vermek için, fondöteni dudağın tüm yüzeyine uygulayın. Daha sonra dudağın doğal sınırını aşacak şekilde dudak kaleminizle bir sınır çekin. Parlak bir gölge veren dudak rengi ile içini doldurun veya bol miktarda parlatıcı kullanın.

İri dudakları aşağı doğru yaygınlaştırmak için, fondöten uygulaması yapın. Daha sonra kalemle dudak sınırının biraz içinde kalacak şekilde çizme işlemini bitirin. Üstüne doğal renklerde ruj uygulayın.

Sarkık dudakları, dudak köşelerini bir örtücü ile kapayarak, daha iyi bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Daha sonra dudak köşesini yukarı doğru yaymak için dudak kalemi kullanın ve çerçevenin içini kalem ile boyayın.

Eğer sadece üst veya alt dudağınızın dolgunluğu azsa, daha ince olan dudağın üzerine fondöten uygulayın. Doğal sınırın biraz üstünden şeklini kalemle çizin. Sonra dolgun dudak yüzeyini, ince olanına göre daha koyu boyayın.

Yaş ilerledikçe, doğal dudak sınırı belirginliğini yitirir. Dudak, şeklini çarpıtan kırışıklarla çevrelenir. Koyu renk bir kalem ve iyi bir ruj, boyanın dudakların dışına taşmasını önleyecektir. Parlatıcıyı idareli kullanın ve ruj rengini dikkatli seçin. Eğer ruj çok solgun renkteyse, yıkanarak gitmiş gibi durur. Aksine çok parlaksa, fazla gösterişli görünecektir.
alıntı