Çocuk Eğitimi ve Gelişiminde Babanın Rolü ve Önemi

Babaların Çocuk Eğitiminde Önemi

Geleneksel olarak annelerin çocuk bakımında önemli rolü vardır. Buna rağmen çocuk eğitimi ve bakımı anne babaların her ikisinin de karşılıklı sorumluluk paylaşımı ile yürütmesi gereken bir durumdur. Özellikle annenin bebeklik dönemindeki yeri tartışılamaz olmakla birlikte uygun baba modelinin varlığı çocuğun her dönem için sağlıklı gelişmesine yardımcı olacaktır. İlerleyen yıllar içinde çocuk, büyüdükçe ona verilen değerleri ve eğitimsel becerileri anne babanın katkısı ile önemli miktarda artıracaktır. Uygun anne baba modelleri ile çocuğun eğitimi ve psikolojik gelişimi bir bütün içinde devam edecektir.

Çalışma ve şehir hayatında babaların çocuklarını az görmesi, çocukların eğitim ve bakımı tamamen annenin üzerine bırakması hem anneler hem çocuklar açısından büyük sorunlara yol açmaktadır. Anneler bu durumda çocuğa uygun eğitim ve disiplin vermekte zorluk çekerken çocuklar da babalarını seyrek gördükleri ve babanın etkinliğini hissetmedikleri için bazı psikolojik sorunlara girmektedirler. Bu durum anneyi ve çocuğu etkilemektedir.

Anneler, evin sorumluluğu, çocuğun bakımı gibi konularda yalnız kalıp strese girmektedirler. Ayrıca sürekli duygusal destek, sevgi ihtiyacı hisseden çocukta da bazı davranış ve duygusal problemler oluşabilmektedir. Mümkün olduğunca babanın da hamilelikten itibaren bu konuda anneye verdiği destek, çocuklarına ayırdığı zaman, çocuk eğitimine doğrudan veya dolaylı katılımı birçok problemi oluşmadan engellemektedir.

Kısaca, babalar da çocuklarına; sevgi, oyun, eğitim gibi konularda gerekli desteği vermelidirler. Babanın bu rolü oldukça önemlidir. Çalışma ve şehir hayatının getirdiği imkanlar ile birlikte, kaybettirdiği güzelliklerin de olduğunu unutmayarak bütün babaların yeterince duyarlı olması gerekir. Aksi takdirde elde edilen bir çok maddi imkan bile çocukların mutluluğunu sağlamaya yetmeyecektir. Diğer yandan çocukların imkanlarını sınırlı bile olsa ilgili ve sevgi dolu anne baba, uygun ebeveyn modelini görerek birçok zorluğu aştıklarını ve psikolojik açıdan mutlu bir birey olarak hayatlarına devam ettirdiklerini görmekteyiz.Uzman Psikolog Ahmet YILMAZ