Çocuğun başarısında ailenin rolü

   
  

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Çocuğun başarısında ailenin rolü

 • #1
  Ayşe Turan BAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Yer
  Türkiye'nin kalbinden
  Mesajlar
  12,566
  @Ayşe Turan BAL


  Çocuğun başarısında ailenin rolü

  Çocuğun başarısında ailenin rolü

  Bir aile çocuğun hayat ve okul başarısından memnun olamıyorsa ilk önce kendini sorgulamalıdır. Aslında çocuk her haliyle “Ben sizin ürününüzüm” demektedir. Aileler çocuğu yetiştirirken farkında olmadan bazı eğitim hataları yaparlar ve sonra sorunun çocuktan kaynaklandığını düşünürler.


  Sürekli eleştiriye, hakarete uğrayan çocuk ister istemez önemsenmeme, kendisini değerli hissetmeme duygusuna kapılır. Bu insana acı veren bir duygudur ve özgüven eksikliğine sebep olur. Bu duyguyu yaşayan kişi depresif olur, hayattan zevk alamaz, dolayısıyla başarılı da olamaz. Böyle bir muamele gören çocuk zeki olduğu halde girişimci olamaz, tuttuğunu koparamaz, fikrini söyleyemez. Kendini beceriksiz, değersiz gördüğü için riske girmekten korkar ve kaçar.


  Ayrıca mesleki başarıda da okul başarısında da sadece yetenekler yeterli olmamaktadır. Başarının formülü; yetenek + çevre = başarıdır. Çevrenin başarı üzerindeki etkisini göz ardı etmemek gerekir. Uygun bir çevre olmadığı takdirde çocuğun yetenekleri gelişemez. Başarılı çocukların anne babalarına “Bu çocuğa ne yedirdiniz, ne içirdiniz?” diye sorarlar. Oysa yedirmek, içirmek değil; çocuğu yüreklendirmek, cesaretlendirmek evde rahat bir ortam sağlamak, kendisini güvende ve değerli hissettirmek başarıyı arttırır. Çocuk ancak temel güven duygusu olduktan sonra kendisini çalışmaya verebilir. Kendini çalışmaya vermiyorsa bu, kendini rahat ve güvende hissedemiyor anlamına gelir.


  Özgüven yıkıcı bir eğitim hatası olarak yüksek motivasyon konusunu birkaç kez vurgulamıştık. Yüksek motivasyonu olan anne babalar çocuklardan hep daha başarılı olmalarını isterler. Bu durumda çocuk sürekli kendisini kanıtlama çabasına girer. Anne babanın onayını almak için sürekli bir şeyler yapar, kendisini kanıtlamak için olduğundan daha büyük, daha iyi, daha başarılı görünmeye çalışır, kendi isteklerini göz ardı edip ailenin istediği mesleği seçebilir. Bu durumda çocuk başarılı olmaya değil de anne babasını tatmin etmeye odaklanmıştır. Yüksek motivasyonu olan anne babalar farkında olmadan çocuklarına zarar verirler, bu nedenle ailenin motivasyonu gerçekçi olmalı, çocuktan yapabileceği kadarı beklenmelidir.


  Anne babalar elbette çocuklarını çok iyi yerlerde görmek isterler ancak hedefler koyulurken çocuğun kişisel imkanlarını da göz ardı etmemek gerekir. Ebeveynler çocuğa kendi düşüncelerini söylemeli ancak bu emir değil, fikir verme tarzında olmalı, “Sen de gördüğüm özellikler bunlar” deyip kararı çocuğa bırakmalıdır. Aile malzemeyi verecek, seçimi çocuğa bırakacak ve çocuk kararı kendisinin verdiğini bilecek, kendi sorumluluğunu hissedecek. Bu yol çok daha sağlıklı sonuç verir.


  Bir de yüksek motivasyonlu ailelerin tamamen tersi olan bazı aileler vardır ki çocuklarına hiç müdahale etmezler. Meslek seçimi esnasında çocuğa “Sen nasıl istersen öyle yap” derler. Bu durum, anne babanın çocuğa fazla güvenmesinden kaynaklanabileceği gibi çocuğa fazla zaman ayırmamaları ile de ilgili olabilir. Bu da pek doğru bir yaklaşım değildir. En iyisi çocuğu uzaktan kontrol etmektir. Çocuk kendisine gösterilen duygusal ilginin farkına varacaktır. Aileler çocuklarıyla ilgilenmeli; fakat bu ilgi karışma şeklinde olmamalıdır.

  Prof. Dr. Nevzat Tarhan

  .ALINTIDIR.

 • #2
  the_jackal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28.Ekim.2009
  Mesajlar
  458
  @the_jackal


  bunun yanı sıra, ayrılan çiftlerin de çocuklar üzerindeki etkisi çok büyük.. hemde kaç yaşında olurlarsa olsunlar.

  liseden tanıdığım bir arkadaşım var, lise çağlarında annesiyle babası boşanmıştı, şimdi 21 yaşında ama sağlıklı kararlar veremiyor maalesef..bazen tanınmaz oluyor

  bu durumunda anne ve babanın ayrı olmasının etkisinin büyük olduğuna inanıyorum.
  .

 • #3
  Ayşe Turan BAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Yer
  Türkiye'nin kalbinden
  Mesajlar
  12,566
  @Ayşe Turan BAL


  Bu çok hassas bir konu. bazen sırf çocukları etkilenmesin diye boşanmayan anne-babalar da çocuklarda çok daha olumsuz etkiler yaratabiliyor

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Çocuğun gelişiminde babanın rolü!
   By [email protected]@[email protected] in forum SERBEST KÜRSÜ
   Cevaplar: 2
   Son Mesaj: 07.Aralık.2011, 01:19
  2. Ödev ailenin değil çocuğun sorumluluğu
   By candyfull in forum AİLE KATILIM ÇALIŞMALARI
   Cevaplar: 5
   Son Mesaj: 31.Ocak.2011, 20:51
  3. Çocuğun yaşamında babanın rolü
   By Emine TURAN TUNÇ in forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 07.Nisan.2010, 13:43
  4. Ders Çalışma Alışkanlığı ve Ailenin Rolü
   By Ayşe Turan BAL in forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 25.Aralık.2009, 01:27
  5. Ortopedik Özürlü Çocuğun Eğitim Ve Rehabilitasyonunda Ailenin Rolü
   By Meryem DURMUŞ (ermer) in forum MAKALE-ARAŞTIRMA ve BİLİMSEL YAZILAR
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 19.Kasım.2009, 14:39

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş