ÇOCUĞUMU NE ZAMAN VE NASIL SÜNNET ETTİRMELİYİM?


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

ÇOCUĞUMU NE ZAMAN VE NASIL SÜNNET ETTİRMELİYİM?

 • #1
  Meryem DURMUŞ (ermer) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Mart.2009
  Yer
  BOLU-SAMSUN-ELAZIĞ ŞİMDİ DE ÜNYE :)))
  Mesajlar
  9,925
  @Meryem DURMUŞ (ermer)


  ÇOCUĞUMU NE ZAMAN VE NASIL SÜNNET ETTİRMELİYİM?

  ÇOCUĞUMU NE ZAMAN VE NASIL SÜNNET ETTİRMELİYİM?

  Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

  Sünnet yaşı çok çeşitli bilimsel kaynaklarda değişik rakamlarla ifade edilmiştir. Sünnet; çocuğun ruhsal yönden zarar görmemesi için ya iki yaşından önce ya da yedi yaşından sonra yapılmalıdır. 2-7 yaş arasında çocuğun cinsel organına yönelik bir uygulama iğdiş edilme korkusuyla önemli psikolojik zararlara yol açma tehlikesini taşır.

  Son zamanlarda yeni doğan çocukluk döneminde yapılması gerektiğini savunan bilim adamlarının sayısı giderek artmaktadır. Bununla birlikte genel kabul ya da görüş, çocuğun 2 yaş altında veya 6 yaş üzerinde yapılması gerektiği yönündedir. İki yaş altı çocukların gerek ağrı kontrolü ve gerekse sünnet sonrası bakımı nispeten daha kolay olmaktadır. 3-6 yaş arası çocuklarda özellikle psikolojik sarsıntı oluşturacağı endişesi ile sünnet önerilmemektedir ancak tıbbi zorunluluk varsa her yaş grubunda yapılabilmektedir. Altı yaş sonrası çocukla iyi diyalog kurulabileceğinden ve sünnetin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, kim tarafından yapılması gerektiği konusunda çocuğa bilgi verilebileceğinden bu yaşlar daha uygun olacaktır Aksi halde çocukta korku meydana gelecek ve psikolojik olarak olumsuz etkilenecektir.

  Sünnetin Sakıncalı Olduğu Durumlar

  Eğer çocukta hipospadias denilen idrar çıkış deliğinin penisin alt kısmına açılması durumu varsa, çocuğun cinsel organı çok küçükse ya da doğuştan başka bir bozukluk varsa, ileride yapılabilecek düzeltme ameliyatında sünnet derisi kullanılacağı için sünnet yapılmaması uygun olur. (Özkan,2006)

  Sünnet Öncesi Çocuğa Neler Yapılmalıdır?

  Sünnet öncesi çocuk psikolojik yönden mutlaka hazırlanmalıdır. Bu nedenle çocuğun konuşulanları anlayabilir yaşta ve olgunlukta olması idealdir. Çocuğa sünnet hakkında doğru tıbbi bilgilendirme yapılmalıdır. Sünnet ile penisinin tamamının kesileceği, bıçakla kesileceği, şiddetli ağrı duyacağı, sünnet sırasında ağzına lokum tıkılarak boğulacağı gibi korkuların yersiz olduğu aktarılmalıdır. Çocuğun sünnet ile ilgili zihninde oluşturduğu imaj anlaşılmalı ve burada yanlış bilgilenme varsa mutlaka düzeltilmelidir. Sünnet kararı çocuğun rızası alınarak yapılmalıdır. Sünnet öncesi bir ürolog muayenesi uygun olacaktır. Doğuştan görülen penis bozukluklarının bir kısmında sünnet yapılması sakıncalıdır. Bu nedenle doğuştan bir bozukluk olup olmadığı, çocuğun yumurtalarının torbada olup olmadığı, penis derisinin yapışıklığı gibi pek çok durum muayene sırasında anlaşılmakta ve gerekirse ailenin sünnet talebi reddedilerek mevcut hastalığın tedavisi önerilmektedir. Çocuğun muayene esnasında ürologla kuracağı diyalog da önemlidir. Sevgi ve hoşgörü ile çocuk bir yandan bilgilendirilirken öte yandan muayene edilmelidir. Aşırı çırpıntı, korku ve saldırganlık gösteren çocuklar için düşük dozlarda sakinleştirici ilaçlar kullanılabilmekle birlikte buna nadir durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

  Sünnet Nasıl Ve Nerede Yapılmalı?

  Sünnet önemli bir ameliyattır. Toplumuzda oldukça önem verilen bir organ için yapılacak cerrahi işlemin, hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılması en doğru seçim olacaktır. Sünnet pek çok sağlık kurumunda yerel ve genel anestezi ile yapılmaktadır. Ancak son yıllarda kullanılacak anestezi şeklinin de genel anestezi olması gerektiği konusunda artık bir fikir birliği oluşmuştur. Eskiden, özellikle ilk bir ay içinde yeni doğanın ağrı duymayacağı düşüncesiyle anestezisiz sünnet yapan cerrahlar mevcutken, yoğun klinik araştırmalar bu tezin yanlışlığını ortaya koymuş ve bugün, anestezisiz sünnet yapma görüşü bilimsel olarak reddedilmiştir.

  Sünnetle ilgili diğer bir olayda toplu sünnetlerdir. Toplu sünnetler bazı yerel yönetimlerce veya bir takım kurum ve kuruluşlarca maddi durumu zayıf ailelere yardım olması amacıyla yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır Her çocuğa gerekli duygusal ve teknik özenin gösterilmesi, her çocuk için ayrı arınık alet temini zordur. Kargaşa ortamında hatalı sünnet, enfeksiyon ve diğer komplikasyonların oluşma ihtimali daha fazladır. Bu sebeplerle, toplu sünnet uygulamasından kaçınmak gereklidir.

  Sünneti Kim Yapmalı?

  İdeal olanı; sünnetin çocuk cerrahları ya da çocuk ürologları tarafından yapılmasıdır. Ancak pratik uygulamadaki zorluklar ve bazı toplumsal gerçekler dikkate alınarak, sünnet konusunda eğitimli ve deneyimli hekimler tarafından bu işlemin yapılabileceği kanaatindeyiz. Halen ülkemizde bazı kırsal kesimde kendisini sünnetçi olarak tanıtan kimselere çocuklar sünnet ettirilmektedir. Bu da birtakım olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Aileler şunu iyi bilmelidirler. İnsan yaşamında oldukça önemli olan bir organı mutlaka bir uzman tarafından ve hastane koşullarında yapılmasa gerekmektedir.

  Sünnet Sonrası Bakımı Nasıl Olur?

  Sünnet sonrası yapılması gereken sadece üç gün süreyle, penisin iç çamaşır ya da alt bezine yapışmasını önlemek amaçlı doktorun vereceği kremi sürmek olacaktır. Hiçbir hareket kısıtlamasında bulunulmayacaktır.

  ALINTI

 • #2
  gulcinnnnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Mayıs.2009
  Yer
  İSTANBUL BOSTANCI artık izmir :(
  Mesajlar
  8,706
  @gulcinnnnn


  paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler

 • #3
  altın yıldız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17.Nisan.2011
  Mesajlar
  3
  @altın yıldız


  paylaşımınız için teşekkürler.

 • #4
  adıyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.Ocak.2010
  Yer
  Hatay-Adıyaman
  Mesajlar
  8,532
  @adıyaman


  güzel bilgiler için teşekkürler bizde 7 yaşını bekliyoruz


  BAK GÜZEL GÜNLER YOLA ÇIKMIŞ GELİYORLAR
  MEVLANA

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Sünnet ne zaman yapılmalı?
   By MeganeCC in forum SAĞLIK
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 09.Aralık.2011, 00:44
  2. Çocuğumu Kaç Yaşında Kreşe Göndermeliyim?
   By Emine TURAN TUNÇ in forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 22.Şubat.2011, 20:00
  3. Çocuğumu Sigaradan Nasıl Korurum?
   By Ayşe Turan BAL in forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 27.Aralık.2009, 02:12
  4. ÇOCUĞUMA EVLATLIK OLDUĞUNU NE ZAMAN VE NASIL SÖYLEMELİYİM?
   By Meryem DURMUŞ (ermer) in forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 24.Kasım.2009, 22:16
  5. FİZİKSEL CEZA ÇOCUĞUMU NASIL ETKİLER?
   By Meryem DURMUŞ (ermer) in forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 24.Kasım.2009, 21:13

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş