Anne Baba Olmadan Önce


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Anne Baba Olmadan Önce

 • #1
  Ayşe Turan BAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Yer
  Türkiye'nin kalbinden
  Mesajlar
  12,566
  @Ayşe Turan BAL


  Anne Baba Olmadan Önce

  Anne Baba Olmadan Önce  NİÇİN ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTERİZ

  Hiç düşündünüz mü niçin çocuk sahibi olmak istediğinizi. Çocuk sahibi olmak için bir çok sebep ileri sürülebilir.

  .Aile adının devam ettirilmesi, çocuk sevgisi, yaşlılıkta yalnız kalmaktan korkmak, eşinizle genlerimizin karışımını merak etmeniz sebeplerden bazılarıdır.Ayrıca pek çok insan çocukluğunda hiçbir zaman sahip olamadığı olanakları kendi çocuklarına sunmak için ya da çocukluğunda kendisine davranılmasını istediği gibi çocuklarına davranmak istediği için yani bir anlamda yaşayamadı ama yaşamak istediği çocukluğunu kendi çocuğu üzerinden yeniden yaşamak için.çocuk sahibi olmak ister. Bazıları ise evliliğini bir arda tutmak hatta belki de kötü giden bir evliliği kurtarmak için (ki bu asla bir işe yaramaz. Çocuk kötü giden bir evliliğin kurtarıcısı olamaz) bunu ister..

  Bazen toplum yeni evlenen çiftlerde artık çocuk sahibi olmalarını ister özellikle de anne babaları ve yakın akrabaları. Bazen çocuk sahibi arkadaşlarının sohbetlerinin dışında kalan çocuksuz çiftler , kendilerini dışlanmış,yalnız zaman zaman yetersiz ve eksik hissederler..Kısacası bir çok sebepten ötürü çocuk sahibi olmak isteyebiliriz.

  Peki çocuk sahibi olmaya gerçekten hazır mısınız? Anne baba olmanın sorumluluğunu kaldırmaya ,çocuğunuza sağlıklı bir gelecek vermeye hazır mısınız?Anne baba olmayı biliyor musunuz? Peki anne baba olurken karı koca kalabilmeyi başarabiliyor musunuz?,Çocuğunuzu nasıl yetiştireceğinize dair sorularınıza cevap bulabiliyor musunuz? Özetle anne baba olmayı biliyor muyuz?

  ANNE BABA OLMAYI ÖĞRENME

  Büyük olasılıkla nasıl anne baba olacağımızı anne babamızdan öğreniyoruz. Çocuklarıyla etkileşim içerisindeki pek çok kişiyi görmüş olsak dahi en çok anne babamızın kullandığı yöntemleri tanırız ve büyük olasılıkla kendi çocuklarımıza bu yöntemleri kendiliğinde uygularız.Ancak bazen anne babalarımızdan öğrendiğimiz bu teknikler sağlıklı bir şekilde çocuğumuzu yetiştirmemiz ve bizim iyi anne baba olmamız için uygun olmayan yöntemleri içerebilmektedir.Uygulanan disiplin ve ceza yöntemleri çocuğumuzun sağlıklı gelişimini sağlamak bir yana dursun çoğu kere onu ciddi anlamda travmatize etmekte,baskı altına almakta,kişiliğinin gelişimine yardımcı olmamakta ve hatta bazen bu aşırı disiplin yöntemleri çocuğun yetişkinlik hayatında ciddi psikopatolojiler geliştirmesine sebep olmaktadır.

  Şüphesiz insanlar yetersiz anne baba olmak için yola çıkmazlar Bildiklerinin en iyisi yapmaya çalışırlar. Ancak nasıl çocuk yetiştireceğimiz,sağlıklı çocuk gelişiminde anne baba olarak nasıl bir tutum izleyeceğimizi,disiplin ve cezanın boyutlarını,çocuğumuzla iletişim becerilerimizi nasıl geliştireceğimizi bilmediğimiz veya bilip ancak uygulayamadığımız durumlarda çocuğumuza istemeden ancak iyi niyetle önemli ölçüde zarar verebiliriz.

  Özetle çocuk sahibi olacak kadar fiziksel,psikolojik ve sosyal anlamda büyümeden önce başka bir insanın gelişiminin sağlamanın ağır bir sorumluluk ve duyarlılık,bilgi,bağlanma gerektirdiği gerçeğini hatırlatarak anne baba olma kararının hafife alınmamasını siz değerli okuyucularımızla bir kez daha paylaşmak istedim
  .ALINTIDIR.

 • #2
  Kübra AKÇİMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Haziran.2009
  Yer
  umut şehrii
  Mesajlar
  16,879
  @Kübra AKÇİMEN


  ZOR ZAHMETLİ SORUMLULUK DUYGUSU İÇEREN BİR KONU ANNE BABA OLMAK GERÇEKTEN DE PAYLAŞIM İÇİN TEŞKKÜRLERR

 • #3
  Ayşe Turan BAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Şubat.2009
  Yer
  Türkiye'nin kalbinden
  Mesajlar
  12,566
  @Ayşe Turan BAL


  kişinin kendisini hazır istemesi bu sorumluluğa hazır olması ve bilinçli hareket etmesi çok öenmli...
  rica ederim canım

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. ANNE OLMADAN ÖNCE...
   By TURKUAZ-E in forum Bilinçli Anne-Baba Olma Rehberi
   Cevaplar: 7
   Son Mesaj: 23.Eylül.2010, 10:23
  2. anne baba
   By özlem__006 in forum ŞARKI-MÜZİK İSTEK
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 27.Mayıs.2010, 20:51
  3. anne-baba mektubunuz var
   By nevertheless in forum PROJE-GRUP ETKİNLİKLERİ
   Cevaplar: 7
   Son Mesaj: 22.Şubat.2010, 23:52
  4. Cevaplar: 2
   Son Mesaj: 03.Aralık.2009, 19:50
  5. anne baba eğitimi:S
   By ezzzgi in forum ÖĞRETMEN ETKİLEŞİMİ
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 29.Kasım.2009, 15:59

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş