Yarının akıllı evleriKüçük bir oyuncak ev üzerinden yapılan araştırmalar, geleceğin tutumlu ve güvenli ev teknolojilerinin önünü açıyor.

İngiltere’deki Hertfordshire Üniversitesi’nde devam eden çalışmalarla geleceğin evlerinin nasıl daha güvenli ve çevreci evlerinin olacağını araştırılıyor.

İntelHome adı verilen projede oyuncak bir eve kızılötesi sensörler yerleştirildi ve sensörler bir network üzerinen tek bir merkezi bilgisayara bağlandı.

Projenin koordinatörlüğünü yürüten Johann Siau, amaçlarının evin odalarının hangi saatler arasında kullanıldığının programa aktarılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Böylelikle de aydınlatmanın, ısınmanın ve havalandırmanın ne zaman açılacağının, daha da önemlisi ne zaman kapatılacağının otomatik olarak belirlenebilecek.

Yeni teknoloji ile standart bir evde yılda 450 dolar tasarruf sağlanabilecek.

İntelHome’un tek özelliği tasarruflu olaması değil. Bu akılı ev aynı zamanda güvenliği de üst düzeye taşıyacak. Kapı ve pencerelere takılacak sensörlerle, açık unutulmaları durumuda otomatik olarak kapı ve pencereler bilisayar tarafından kilitlenecek. Ayrıca ev dışında oldukları durumlarda bilgi mesajı ile ev sahiplerini uyarılacak.

kaynak:ntvmsnbc