TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE), belgelerin sahte olup olmadığını ve üzerinde tahrifat yapılıp yapılmadığına dair "kesin" sonuç veren cihaz geliştirdi.

Bu cihazla, İrlanda'da bir üniversitenin, ortaçağdan kalma ve kağıt sıkıntısı nedeniyle yıkanarak yeniden kullanılan bir kitaptaki eski bilgilere ulaştığı bildirildi. Tamamen yerli kaynaklarla üretilen FORENSİC XP-4010D isimli cihaz, dünyadaki mevcut cihazlara göre daha güvenilir ve daha hızlı sonuç verdiğinden, aralarında Çin, Almanya ve İrlanda'nın da olduğu çeşitli ülkelere 100 adet satıldı. Türkiye'nin bilgi güvenliği, haberleşme ve ileri elektronik alanlarında önde gelen kuruluşlarından olan TÜBİTAK UEKAE'nın geliştirdiği FORENSİC XP-4010D isimli cihaz, her tür belge ve dokümanın sahte olup olmadığını ortaya koyup, belgedeki yazıların hangi sırayla yazıldığı, mühür ve imzanın hangi sırayla atıldığına ilişkin bilgileri de veriyor.

Adli Tıp Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü Laboratuvarları, silahlı kuvvetler ve bakanlıkların ilgili birimleri, özel inceleme laboratuvarları, üniversiteler, sınır kapıları ve bankalar dahil olmak üzere pek çok kurumda kullanım alanı bulunan cihaza, sahte evrak, sahte para, çek ve senetlerin tespiti ile devletin gizli belgelerinin gerçekliğini ortaya koymada da ihtiyaç duyuluyor.

-DÜNYADA İLK KEZ-

TÜBİTAK araştırmacıları, ForensicXP-4010D'de, bugüne kadar kullanılan mevcut teknolojilerden çok farklı bir optik teknolojiden yararlandı. Bu teknik, dünyada bu tip cihazlar arasında ilk kez FORENSİC XP-4010D'de kullanıldı. Cihaz, kullanıcı yorumuna gerek kalmaksızın kesin sonuçlara ulaşılmasını sağlıyor. Kullanılan özel yöntemle mevcut diğer teknolojilerin göremediği ayrıntıları da ortaya çıkarıyor. Cihaz, fiziksel olarak ölçülebilen optik spektroskopi parametrelerine dayanan ölçüm yöntemi kullanıyor. Belgenin sahte olup olmadığı konusunda doğru ve geçerli sonuçlar alınırken, incelenen belgeye de zarar verilmiyor.

-RAKİPLERİNİ GERİDE BIRAKTI-

Türkiye'nin ilk ve tek yerli tasarım ve üretim dokuman inceleme cihazı olan FORENSIC XP-4010D, dünyanın bu alanda cihaz geliştiren önde gelen firmalarını da geride bıraktı. FORENSIC XP-4010D, Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Güney Kore, İrlanda, Kolombiya, Avustralya, Avrupa Birliği ülkelerine yaklaşık 100 adet
satıldı. Cihaz, bu ülkelerde, bankalar, üniversiteler ve kriminal servisler dahil olmak üzere ilgili birimlerde kullanılıyor.

-FORENSIC NELER YAPABİLİYOR?-


Son teknolojiler kullanılarak geliştirilen, FORENSİC XP-4010D isimli cihazın özelliklerinden bazıları şunlar:

-İnsan gözüne aynı gözüken, fakat farklı boya ya da kalemle yazılan yazıların teşhisi,
-Silinmiş ya da gizlenmiş yazıların ortaya çıkarılması,
-Yazıların önce ya da sonra yazılmasının teşhisi,
-Yazı izlerinin ve doküman üzerinde kabarık özelliklerin görsel hale getirilmesi,
-Filigran (watermark) özelliklerinin muayenesi,
-Morötesi aydınlatmasıyla etkilenen emniyet özelliklerinin muayenesi,
-Arka yansıma emniyet özelliklerinin muayenesi,
-İki objenin aynı ekran üzerinden izlenmesi ve muayenesi,
-Görüntülerin ekran üzerinde 360 derece çevrilmesi,
-Yüksek çözünürlüklü büyütülmüş renkli görüntülerin elde edilmesi,
-Görünür ve kızılötesi bölgesinde lüminesans görüntülemesi,
-Farklı spektral özelliklere sahip olan izlerin ekranda üç boyutlu görüntülenmesi,
-Görüntünün her noktasının yansıma spektrumunun ölçülmesi ve görüntülenmesi,
-Doğru ve eğri uzunluklarının, açı, yarıçap ve alan büyüklüklerinin hesaplanması.

(mynet)