Hamilelikte sizi neler bekliyor?
Neler oluyor bakın...

Hamileliğinizde neler olup bitecek, haydi kısaca gözden geçirelim...

1. hafta
Şaşırtıcı gelecek ama hamileliğinizin başlangıcı, son adet kanamanızın ilk günü olarak kabul edilir. Folik asit alımına, egzersize ve stresten uzak durmaya başlamak iyi bir başlangıç olacaktır.
2. hafta
Gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıklardan atılır. Çift yumurta ikizleri ve üçüzlerinde birden fazla yumurta atılır. Bunların hepsi döllenir ise çoğul hamilelik gerçekleşir.
3. hafta
Hayat başlıyor. Döllenme sırasında sperm X kromozomu taşıyorsa bebek kız; Y kromozomu taşıyorsa erkek olacaktır. Bu aşamada, doğacak olan bebeğin bütün genetik yapısı bellidir ve değiştirilemez.
4. hafta
Anne oluyorsunuz... Embriyoda kan damarları oluşmaya başlar ve embriyo ile plasenta arasında daha sonra göbek kordonunu meydana getirecek bir oluşum gerçekleşir.
5. hafta
Sürekli bir uyku hali, halsizlikten yakınıyorsunuz. Memelerinizde dolgunluk ve hassasiyet, sık tuvalete çıkma şikayetleriniz de başladı.
6. hafta
Mide bulantıları ve kusmalar olacaktır. Kokulara hassaslaştınız. Aslında tüm kokular eskisi gibi. Değişen sizsiniz.
7. hafta
Bir iki kilo alabilir ya da verebilirsiniz. Hamileliğin erken belirtileri azalır; bulantılar artabilir.
8. hafta
Ergenlik döneminize geri dönmüş gibi mi hissediyorsunuz? Korkmayın bu hamilelikten kaynaklanan hormonal değişimler. Hamilelik öncesinde kapalı bir yumruk kadar olan rahminiz artık neredeyse portakal kadar oldu bile.
9. hafta
Hala bebeğinizin kız ya da erkek olduğu belli değildir, ama içinde yüzdüğü suyun içinde hafif hafif hareket etmeye başladı haberiniz olsun.
10. hafta
Bu haftanın sonunda bebeğinizin organ gelişimi dönemi tamamlandı. Bu organlar olgunlaşacaktır.
11. hafta
İçinizdeki bebeğiniz artık embriyo değil; kocaman bir FETUS ve boyu yaklaşık 3 santimetre. Hamileliğinizin en kritik dönemi sona erdi.
12. hafta
Baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleriniz olabilir. Bebeğinizin ise, yüzü insan görünümünü aldı.
13. hafta
Fetus giderek daha çok insana benzemeye başladı. Sizin de karnınız büyümeye ve kıyafetleriniz dar gelmeye... Artık alışverişin zamanı gelmedi mi?

.ALINTIDIR.

13. haftadan sonrasını paylaşmamışlar muhtemelen benim gibi siz de merak etmişsinizdir