Bebeğinizi sık sık emziriniz. Su dahil, ilave bir besin vermeyiniz.

Sütünüzün gelip gelmediğini kontrol etmeyiniz, sadece emziriniz. Çünkü anne sütünü getiren en iyi şey bebeğin emmesidir. Merak etmeyiniz sütünüz mutlaka gelecek. Sütün gelme süresi bazı annelerde 24 saat bazı annelerde 48 saattir.


Göbek kordonunu günde bir kez baticon solüsyon ile pansuman yapıp üzerine kuru gazlı bez koyunuz. Göbek kordonunun düşmesi 7-14 gün sürer, telaşlanmayınız. 2. gün bilgilerinde göbek bakımı ile ilgili geniş bilgi var. Oradan bakabilirsiniz.

Bebeğiniz, ilk günlerde sık ve düzensiz ağlayabilir. Ağladıkça emziriniz.

Bebeğiniz bugün sık kaka ve çiş yapabilir. Bezini sık sık kontrol ediniz kakalı veya çişli ise değiştiriniz.

Bu günler de uyku düzensizliği normaldir. Telaş yok. Korku yok. Birkaç gün içerisinde bebeğinizle uyuşacaksınız. Endişelenmeyin, bebeğiniz size, ona ne zaman meme vermeniz gerektiğini öğretecektir.

Bebeğinizin tüm organlarını tek tek kontrol ediniz. El ve ayak parmaklarına özellikle bakınız. Parmakların tam olduğunu görünüz.


Minik dokunuşlarla böyle sağlıklı bir bebeğe sahip olmanın tadını çıkarınız. Bebeğinizin çıplak kalan kısımlarına uzun uzun bakınız, işte size annelik keyfi. Bu gün mutlu gün. Endişeler bitti. Siz de çok iyi bir anne olacaksınız. Böyle güzel ve sağlıklı bir bebek verdiği için Allah’a teşekkür ediniz. Bebeğinizin her bir organı dünyalar değerindedir.


Bebeğinizi bugünden başlayarak hiç kundaklamayınız. Alt üst pijama veya tulum giydiriniz. Kundaklama vücut yapısı kalça çıkığına uygun olan bebeklerde kalça çıkığının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bebeğinize hastanede K vitamini ve hepatit B aşısı yapıldı. Bir sonraki aşısı 1 ay sonra.


Doğum anında bebeğin derisi, genellikle gri-beyaz renkli, peynirimsi bir madde (vernix kazeoza) ile örtülüdür. Bu madde yenidoğanın derisini zedelemeden korur, ayrıca ısı kaybını önler.

Normal yenidoğanın derisi pembedir doğumu izleyen birkaç saat içinde deri rengi daha koyudur.

El ayak uçlarında ve ağız çevresinde morarma ilk 48 saat içinde normal bir bulgudur.

Yenidoğan bebeğin göz kapaklarında el, yüz, el ve ayak sırtında hafif şişlik olabilir. Göz kapaklarında ve boynunda gül denilen damar benleri olabilir bunlar genellikle 1 yaşına doğru kaybolur. Kalça ve sırtta kurşuni mavi renkte alanlar görülebilir (mongol lekeleri) 2 yıl içinde kaybolur, hastalık belirtisi değildir. Deri alacalı görünümde (mermer görünümlü deri-cutis marmoratus) olabilir. Çevre ısısının değişimine bağlıdır bebek üşütülmemelidir, normaldir. Yüz ve gövde de toplu iğne başı görünümünde içi su dolu kızarıklıklar olabilir . Ter kanallarının tıkanması sonucudur, hastalık olarak düşünülmez, ılık tülbentle günde 3-4 kez siliniz.

Deride belirgin morarma, solukluk, sarılık, kan toplanması önemlidir. Doktora gidilmesini gerektiren hastalık bulgularıdır.

Yeni doğan bebeğin başı: bebeklerde baş vücuda göre daha gelişmiştir. Beynin diğer organlara göre daha hızlı gelişimine bağlıdır. İlk doğumlarda daha sık olmak üzere baş doğun kanalından geçerken uzun bir şekil alabilir kemikler birbiri üzerine biner normaldir. Baş kemikleri arasında 6 tane boşluk vardır.

Bunlar beynin büyürken sıkışmaması içindir.

Doğum zor olmuşsa saçlı deri altında sıvı toplanması görülebilir (caput sukcadeneum) tedavi gerektirmez kendiliğinden emilir.

Bebekler ilk idrarını doğumda, doğumdan sonra veya ilk 24 saat içinde yaparlar. Kakalarını da genellikle 24 saat içinde yaparlar. Eğer 48 saat içinde hala yapmamışsa çocuk doktorunuzu arayınız.

Yenidoğan bebek kendi vücut ısısını iyi koruyamaz. Onun için ilk saatlerden itibaren iyi giydirilmelidir.


Normal yeni doğan bir bebekte doğumu izleyen ilk saatlerde, fizyolojik değişimler oluşur.Bunlar üç dönemde değerlendirilebilen fizyolojik değişimlerdir:


1.Dönem (doğumu izleyen 30 dakika) : yenidoğan aktif gözleri açık ve kas tonusu artmış durumdadır. Bağırsak sesleri alınmaz. Genellikle vücut ısısında değişme olur.


2.dönem (30 dakika-2 saat arası): Motor aktivite azalarak yenidoğan uykuya dalar.Onun için bebek ilk 30 dakikada uyanıkken memeye tutulmalıdır.


3.Dönem (2. saatten sonraki dönem) : yenidoğanda yeni bir canlanma dönemidir. Kalp atım sayısı ve motor aktivite artar. İstirahat döneminde zaman zaman düzensiz solunum saptanır. Ağızda mukus vardır. Kaka yapabilir.


İlk değerlendirmede önemli bir hastalık bulunmayan ve yakın izlem gerektirmeyen yenidoğan bebeklerin ayrıntılı fizik muayenesi bebek odasında, doğumdan 4-24 saat sonra yapılır.


Mutlaka her yeni doğan bebek, tecrübeli bir çocuk hekimi tarafından muayene edilmelidir.

alıntı