Astım anne karnında başlıyor
İstanbuL - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, astım ve alerjilerin temellerinin anne karnında
atıldığını söyledi.

Prof. Dr. Küçükusta, ''çocuğunun astım ve saman nezlesi gibi diğer alerjik hastalıklara yakalanmasını istemeyen annelerin, önlem almaya daha hamile kalmadan
başlamaları gerekiyor'' dedi. Annenin çocuğuna hamile kalmadan önceki yıllarda doğum kontrol hapı kullanmış olmasının astım ve alerjik hastalık riskini artırdığını gösteren bazı araştırmaların varolduğunu dile getiren Küçükusta, bunun, doğum kontrol haplarında bulunan östrojen hormonunun çocukta alerjiyi tetikleyen ''T helper-2'' ismi verilen özel bir lenfosit grubunu uyarmasıyla gerçekleştiğinin ileri sürüldüğünü söyledi.

Astım ve alerjilerden sorumlu tutulan bir başka faktörün de gebelikle ilgili komplikasyonlar olduğunu ifade eden Küçükusta, ''Özellikle de gebelik sırasında ortaya çıkan kanama, erken kasılmalar, plasentanın yetersiz olması veya rahmin yeterince büyüyememesi gibi durumlarda bebekte astım ve saman nezlesi riski yüksek bulunmuştur'' diye konuştu. Prof. Dr. Küçükusta, annenin uzun süreli stresinin, astım ve alerji riskini artırabileceğinin de ileri sürüldüğünü anlattı.

Anne rahminde iyi beslenemeyen çocuklarda baş çevresi, gövde ile kolun ve bacaklara göre orantısız olarak büyük bulunduğunu dile getiren Küçükusta, ''bu durum da alerji ve astım için bir risk faktörü olarak ileri sürülmektedir'' dedi. 20 yaşından küçük annelerin bebeklerinde astım riskinin yüksek olduğunun da ileri sürüldüğünü anlatan Prof. Dr. Küçükusta, annenin diyetinin de çocukta astım olup olmayacağını belirleyici bir faktör olduğunun bilindiğini, gebelik döneminde yeterince E vitamini alamayan bebeklerde de astım riskinin yüksek bulunduğunu söyledi.

''Astım küçük çocuklarda, erkeklerde, kızlara göre 2 misli fazla görülür'' diyen Prof. Dr. Küçükusta, 12-14 yaşlarında kız-erkek oranı eşitlenirken, daha ileri yaşlarda kadın hasta sayısının her yaşta daima daha fazla olduğunu anlattı. Prof. Küçükusta, ''Astımın ve saman nezlesinin Mayıs-Ekim aylarında doğanlarda daha fazla görüldüğünü saptayan araştırmalar olduğunu kaydetti.