Aile Katılımı / Neler Yapılabilir?

   
  

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Aile Katılımı / Neler Yapılabilir?

Like Tree1Beğeni
 • 1 Post By BURCU-BAŞKAL

Konu: Aile Katılımı / Neler Yapılabilir?

 • #1
  BURCU-BAŞKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Haziran.2009
  Yer
  İZMRRR
  Mesajlar
  6,266
  @BURCU-BAŞKAL


  Aile Katılımı / Neler Yapılabilir?

  Aileler okul için ekonomik ve politik destek sağlamak üzere gönüllü etkinliklerde bulunabilirler. Bu etkinlikler anne babaların alışık olduğu etkinlikler olduğundan yüksek katılım sağlanabilir. Diğer aile katılımı etkinlikleri için de ilk adımı oluşturur.  * Anne babalar kaynak öğretmen olarak sınıfa gelip meslekleri, ilgi alanları hakkında çocuklara bilgi verebilirler.  * Anne babalar okul gezilerinde çocukların gözetiminde öğretmene yardımcı olabilirler.  * Aileler okulla ilgili konularda belediyelerle ve destek kuruluşlarıyla gönüllü bağlar kurarak politik destek verebilirler.  * Okula maddi destek sağlamak için bazı gelir getirici etkinliklerde bulunabilirler.  * Gösteriler ve kültürel organizasyonların düzenlenmesine destek olarak sosyo-kültürel etkinliklerde yer alabilirler.  * Oyuncukların tamir edilmesi, duvarların boyanması gibi işlerde doğrudan yardımda bulunabilirler.  * Aileler çocuk yetiştirme becerileri, okuma-yazma ve gelir getirici beceriler gibi yeni öğrenim etkinlikleri konusunda okul tarafından eğitilebilirler. Böylece aileler kendilerini hem ebeveynlik rollerinde hem de kişisel anlamda geliştirme fırsatı bulurlar.


  * Ailelerle bir defalık veya sürekli olmak üzere çocukları ile yapabilecekleri etkinlikler için atölye çalışmaları yapılabilir.  * Okuryazarlık ve çocuk yetiştirme hakkında eğitim sınıfları oluşturulabilir.  * Belli alanlarda bilgi edinmeleri için ailelere geziler düzenlenebilir.  * Çeşitli konularda bilgilendirici broşürler, kitapçıklar ya da kitaplar gibi materyaller dağıtılıp konularla ilgili tartışma toplantıları yapılabilinir.  * Anne babalar evde öğretim etkinlikleriyle çocuklarının eğitimine katkıda bulunabilir. Böylece okuldaki etkinliklerin süreklilik kazanması sağlanmış olur; ayrıca aile okula karşı olumlu bir tutum geliştirir.  * Aileler evde uygulayabilmeleri için belli etkinliklerin ve oyunların nasıl yapıldığını okuldaki yap-götür atölye çalışmaları sayesinde öğrenebilirler.  * Evle ilgili işlerin çocuklar için öğrenme etkinliklerine nasıl dönüştürülebilineceği ile ilgili anne babalarla birlikte fikir listeleri oluşturulabilir.  * Ailelerle çocukların öğreniminde kullanılabilecek olan materyaller paylaşılabilir ve aileler bunları eve götürüp kullandıktan sonra geri getirebilir ve böylece evdeki etkinlikler için kaynak oluşturulabilir.  * Ailelerle evde yapılabilecek öğrenme etkinliklerinin olduğu bir eğitici paket geliştirilebilir.  * Anne babalar belli konularda okuldaki etkinlikleri tamamlayıcı olarak çocuklarına evde öğretmenlik yapabilirler.  * Aileler ücret karşılığı ya da gönüllü olarak programa, bazı etkinliklere ve öğrenme ortamına katkı yaparak okulda öğretimin bir parçası olabilirler. Böylece aileler çocuklarını desteklemenin farklı yollarını öğrenmiş olurlar.  * Anne babalar akademik konularda sınıfta çocuklara destek olabilirler.  * Eğitim sırasında tüm sınıfı idare edebilirler.  * Sınıfta öğretilecekleri planlamak için öğretmenlerle birlikte çalışabilirler.  * Öğrenme kartları, yapbozlar gibi eğitsel materyalleri hazırlayabilirler.  * Öğrencileri değerlendirmede öğretmene destek olabilirler.  * Aileler müfredat, bütçe, öğretmen, personel alımı ve aile katılımı etkinlikleri gibi konularda danışma grubu oluşturup karar alma sürecinin parçası olabilirler. Aileler bu danışma grupları sayesinde okula aidiyet hisseder ve kişisel olarak kendilerini geliştirmiş olur. Okul öncesi eğitim kurumunun kalitesi de ailelere söz hakkı verdiği için artmış olur.
  alıntı
  yagmurn21 Bunu Beğendi!

 • #2
  suri23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.Mayıs.2009
  Yer
  ısparta
  Mesajlar
  9
  @suri23


  biz annele yönelik örnek anne nasıl olunur diye kitap okuma yarışması yaptık.babalarda okumuş.sonra 5 soru ile en çok doğru yapan,1-2ve 3 üncü anneye hediyeler verdik.bu yıl yine yapmayı düşünüyoruz.veliler başka kitap isteğinde bulundu.tabi kitapları biz de okuduk,çok verimli bir çalışma oldu.

 • #3
  müzeyyen ünver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2012
  Mesajlar
  1
  @müzeyyen ünver


  merhabalar..alpino yayncılığın aile katılımlı setleri var.benim kızımın gittiği yuva alpino yayıncılığın kitaplarını kullandı.çok memnun kaldık.bu sayede bizde çocuğumuzun eğitimine dahil olduk.incelemek isteyenler
  http:\\www.alpinoyayıncılık.com adresinden inceleyebilirler.

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Portakal ile neler yapılabilir?
   By Handan Hoca in forum SERGİ RESİMLERİ ve KARIŞIK ETKİNLİKLER
   Cevaplar: 11
   Son Mesaj: 06.Aralık.2017, 18:49
  2. 10 kasım gösterilerinde neler yapılabilir
   By hatice33 in forum ŞARKI SÖZLERİ
   Cevaplar: 2
   Son Mesaj: 01.Kasım.2010, 17:11
  3. gazeteden neler yapılabilir..?
   By almira_33 in forum DRAMA ÇALIŞMALARI
   Cevaplar: 4
   Son Mesaj: 31.Ekim.2010, 17:40
  4. Aile İçi İletişimde Neler Yapılabilir?
   By Rabia PEKKAN (rpekkan) in forum Aile Tutumları
   Cevaplar: 0
   Son Mesaj: 24.Aralık.2009, 18:06
  5. Çocuklarda Çekingenlik..Neler yapılabilir?
   By Gülşah MUTLU in forum ÇOCUKTA RUH SAĞLIĞI
   Cevaplar: 1
   Son Mesaj: 24.Temmuz.2009, 23:53

  Bu Konudaki Etiketler

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook platformu Giriş