Montessori Nedir, Neden montessori, Faydaları Nelerdir ?


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Montessori Nedir, Neden montessori, Faydaları Nelerdir ?

 • #1
  alfarolex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Ekim.2010
  Mesajlar
  184
  @alfarolex  Montessori Nedir, Neden montessori, Faydaları Nelerdir ?

  Neden Montessori Eğitimi ?
  Montessori eğitim programı temeli bireysel eğitime dayanan Maria Montessori tarafından geliştirilmiş olan bir eğitim modelidir.

  Montessori her çocuğun, kendine özgü bir gelişime sahip, bireysel bir kişilik olduğunu ve kendi kapasitesi doğrultusunda öğrenebileceğini savunur. Montessori bilgiyi ezberden kurtarıp, her yaşta çocuğun anlayabileceği bir düzeyde somutlaştırmış ve bunu bütünlük içinde aktaracak bir yöntem ve materyaller dizisi geliştirmiştir. Montessori eğitiminin temeli çocuğa bağımsız olmayı sağlayacak ve gelişimini destekleyen en uygun çevreyi hazırlamaktadır. Montessori eğitimi çocukların toplumsal ve duyusal gelişimlerini destekleyerek gelecek yaşamlarında başkalarına, çevrelerine, kendilerine saygı duyan, sorumluluk sahibi, toplumla uyum içinde yaşamlarını sürdüren bireyler olmalarına katkı sağlamaktadır.

  Montessori Yaklaşımının Temel Özellikleri;


  • Büyüklerle küçüklerin birarada bulunması çocuklarda toplumsal bilinci ve kendine güveni geliştirir.
  • Çocuklar öğretmenlerinin uyarıları yerine, kendi hatalarını kendileri düzeltirler.
  • Bireysel öğrenme, çevre içerisinde gerçekleşir. Her bir çocuk farklı bir adımda büyür, bu onun gelişimini destekler.
  • Soyut yerine somut öğrenme üzerinde durulur. Çocuklar kavramları birebir gerçek hayatta yaşayarak öğrenir.
  • Montessori sınıflarında bütün materyaller çocukların erişebileceği yerlerde bulunur. Masa, sandalyeler çocukların kullanabileceği kadar küçük, duvardaki resimler çocukların göz seviyesinde olacak şekildedir. Montessori sınıflarındaki materyaller çocukların ulaşabilecekleri dolaplarda bulunduğu için çocuğun istediği materyali seçmesine olanak sağlanır.
  • Çocuklar eğlenmenin zevkiyle ve araştırma isteğiyle çalışırlar. Çocuklar doğal liderlerdir ve yeni görev almaktan memnundurlar. Onların ilgileri işin sonunda çıkan üründen ziyade işin kendisidir.
  • Montessori eğitimi çocuklara doğal bir sorumluluk hissi verir.
  • Çevre, çocuklar için hazırlanmıştır. Odadaki her şeyin raflarda özel bir yeri vardır.
  • Çocuklar öğretmen tarafından değil kendi gelişim ihtiyaçları tarafından motive edilirler.
  • Çocuk deneyimlerini mutlaka kendisi yaparak kazanır.
  • Çocuk materyallerin özellikleri sonucu duyularını hassaslaştırır ve öğrenir.
  • Çocuğun çalışmasında ona seçme özgürlüğü sağlamak önemlidir.
  • Gerçek hayatla ilişkiler kurulur. Çevre çocuğun yaşadığı kültürel çevreye uygun hazırlanır.
  • Materyalin çekiciliğine özen gösterilir (temizlik, bütünlük, renk uyumu).


  Montessori sınıflarında;

  Montessori sınıflarında, çocukların sınıf içinde istedikleri gibi dolaşmalarına izin verilmekte okulda bulunan diğer alanlarıda istedikleri gibi kullanma özgürlüğü sağlanmaktadır. Montessori sınıfında çocuk istediği etkinliği seçmektedir. Çocuğun istediği etkinliği seçmesi için gerekli ortam hazır şekilde bulundurulmaktadır. Montessori sınıfında gerçeklik ve doğallık büyük önem taşır. Bu amaçla materyaller gerçek yaşamda kullanılan araçlardır. Montessori sınıflarında her materyalden birer tane vardır. Böylece çocuk o materyali kullanmak istediğinde başkalarının işinin bitmesini beklemektedir. Böylelikle çocuk sabırlı olmayı ve başkalarının haklarına saygı göstermeyi öğrenmektedir.

  Montessori sınıflarında, materyaller çocuğun fiziksel özelliklerine uygun olarak tasarlanmıştır. Hafif ağırlıkta,çocukların boylarına uygun, orantılı, hareket edebilen mobilyalar, elini uzattığı zaman yetişebileceği dolaplar, kolaylıkla kullanabileceği kilitler, kolay açılıp kapanabilen çekmeceler ve kapılar, duvarda kolay uzanabileceği kıyafet askıları, parmaklarıyla kavrayabileceği fırçalar, eline sığacak sabunlar, kısa-düz saplı süpürgeler, kendi başına giyip, çıkarabileceği giysiler bulunmaktadır.

  Montessori materyalleri;
  Basitten zora, somuttan soyuta aşamalı bir biçimde düzenlenmiş ve çocuğun hata kontrolü yapmasına olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece öğretmen çocuğun hatasını söylememekte çocuk doğruyu kendi keşfetmektedir.
  Montessori Eğitim yaklaşımında sınıflarda farklı yaş gruplarından çocuklar bulunmaktadır. Farklı yaş gruplarındaki çocukların bir arada olmaları onların toplumsal gelişmelerine yardımcı olmaktadır.

  Montessori Eğitimi Uygulamaları;
  1. Günlük Yaşam Becerileri Etkinlikleri:
  Okul öncesi eğitimde genellikle öz bakım alıştırmaları adı altında kullanılan çalışma alanı Montessori eğitiminde pratik hayat uygulamaları alıştırmaları olarak adlandırılabilir. Bu alanda hedeflenen alıştırmalar çocuğun günlük yaşamında karşılaşabileceği tüm uğraşılardan oluşur.

  2. Duyu Eğitimi Etkinlikleri:
  Duyu eğitimi Montessori yaklaşımında önemli bir yere sahiptir. Bilgi, beceri ve kavramların kazanılması materyaller kullanılarak sağlanır. Duyu eğitimi ile çocuk, beş duyusunu aktif olarak kullanarak boyutları, ağırlıkları, geometrik cisimleri, sesleri, kokuları, tatları ve farklı yüzeyleri keşfetme olanağı sağlar.

  3. Dil Geliştirici Etkinlikler:
  Maria Montessori dil eğitimini ve matematiksel zihnin oluşmasını okul eğitiminin odak noktası olarak görür. Çocuğu; kabartma harfler, görsel okuma kartları, hareketli alfabe ile okumaya, metal çerçeveler ile kalem kontrolü sağlayarak yazmaya hazırlar.

  4. Matematik Etkinlikleri:
  Matematik insanları yaratıcı düşüncenin en yüksek noktası olan zihinsel tahminlere ulaştırmaktadır. Matematik etkinliğinde çocuğun somut materyaller eşliğinde sayıları tanıma, sayma, eşleme ve dört işlemi kavraması desteklenir.
  5. Kozmik Eğitim (evrensel öğrenme etkinlikleri):
  Somuttan soyuta, yakından uzağa ilkesi doğrultusunda da çocuğa öncelikle ülkemizi, tarihimizi, geleneklerimizi, müziğimizi, danslarımızı, yemeklerimizi, bir sonraki adımda da diğer ülkeleri tanıtarak yaşadığı dünyanın ve çevrenin farkına varmasını sağlamaktadır.


  “Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı” okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 36-72 aylık çocukların psikomotor, sosyal- duygusal, dil ve bilişsel gelişimlerinin desteklenmesini, özbakım becerilerinin kazandırılmasını ve ilköğretime hazır bulunuşluklarının sağlanmasını amaçlamaktadır.

  36-72 aylık çocuklara yönelik olan bu program “gelişimsel” bir programdır. Çocuğun tüm gelişim alanlarının geliştirilmesini esas almaktadır.
  Bu program, gelişimsel gereksinimleri karşılarken, gelişim alanlarının birbiri ile olan dinamik etkileşimini destekleyerek çocuğun bütün gelişim alanlarındaki davranışlarını daha üst düzeye çıkarmayı, çeşitlendirmeyi ve zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Bu özelliği ile “Çoklu Zeka Kuramı”nın savunu ve vurgularıyla da tutarlıdır.

  “Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı” nın temel özellikleri:

  • 36-72 aylık çocuklara yöneliktir
  • Çocuk merkezlidir
  • Amaçlar ve kazanımlar esastır
  • Gelişim özellikleri her yaş grubu için ayrı olarak düzenlenmiştir
  • Konular amaç değil araçtır
  • Üniteler yer almamaktadır
  • Esnektir
  • Öğretmene özgürlük tanır
  • Yaratıcılık ön plandadır
  • Öğretmenlerin planlı çalışmasını gerektirir
  • Çocuğun özgürce deneyimler kazanabilmesine olanak tanıyan ortamlar önemlidir
  • Problem çözme ve oyun temel etkinliklerdir
  • Günlük yaşam deneyimlerinin ve yakın çevre olanaklarının eğitim amaçlı kullanılması teşvik edilmektedir
  • Öğrenme yaşantılarının çeşitlendirilmesi önemsenmektedir
  • Aile katılımı önemlidir
  • Değerlendirme süreci çok yönlüdür
  • Belirli gün ve haftalar yaş grubunun çeşitli özellikleri dikkate alınarak belirlenmiştir
  • Eklerde yer alan çizelgeler/formlar yalnızca birer örnektir.
  • Program geliştirmeye açıktır.  MONTESSORİ EĞİTİMİ ALAN VE ALMAYAN ANAOKULU
  ÖĞRENCİLERİNİN SOSYAL BECERİLERİNİN
  KARŞILAŞTIRILMASI


  Bu Yazıyı Döküman olarak Veriyorum İsteyen indirip okuyabilir. ( indirip okumanız tavsiyemdir. )

  https://www.onceokuloncesi.com/dosya...abc125f6c1.pdf

 • #2
  Cemile ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Mart.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  32,893
  @Cemile ÖZTÜRK  Paylaşım için teşekkürler
  c i m i  "Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diye sordular. Ben de onlara "Mutlu olmak istiyorum" diye cevap verdim.
  Onlar bana, soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, asıl onların hayatı anlamadıklarını söyledim. "

  John Lennon

 • #3
  EvdeOgretmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03.Aralık.2016
  Mesajlar
  1
  @EvdeOgretmen  Çok güzel paylaşımlar bende birkaç paylaşım yapmak istiyorum. İzninizle

  Montessori Doğumdan İtibaren Montessori

  Bebekler zeki, yaratıcı, meraklı doğarlar. Bebeğinizin potansiyelini zenginleştirmeyi sağlayın. Bebekler biz erişkinlerden farklıdırlar. Bebekler çevrelerindeki ses ve kokuları anlayıp benimseyip hafızalarına kaydederler. Bu sebepten yaptığımız hareketler bebeklerimizi doğrudan etkilenmektedir.

  Bebeklerimizi etkileyen hareketler sözler, konuşmalar da bebeklerimizin hayatları boyunca etkisinde kalır ve hayatlarında önemli bir etkisi olur.

  Bebekler anne karnındaki konforlu, alçak sesli, sıcak hayatlarından bir anda düzensiz, ışıklı ve sesli bir ameliyat hanede gözlerini açarlar ve üstelik nefes almaları için bacaklarından baş aşağı sarkıtılıp popolarına vurulur. Doğumdan hemen sonra bebek alınır ve yıkanır. Anne ile birlikte kalmasına bile izin verilmez.

  Bunun yanında doğal dolum şansı sağlayan sağlık kurumları da mevcuttur. Bu kurumlar diğer sağlık kurumlarına göre bebeklerimize daha şefkatli davranırlar. Aslında olması gerekende budur.

  Montessori öğretisine göre sağlıklı bir doğum nasıl olmalı ?

  Montessori doğal ve aslında rahat bir ortamda doğum yapılmasını tavsiye eder. Bebek anne karnındaki ortam sessiz, güvenilir, karanlık ve rahattır. Belli bir dinginlik ve güven hisseder zaten anne karnından çıktıktan sonra bebeklerin genelde ağlama sebepleri de doğumda ki karışık, düzensiz, sesli ameliyat hanede baş aşağı tutulup popolarına vurulmasıdır.

  Bu öğretiye uygun doğum yaptıran sağlık kuruluşları da ameliyat ortamında yüksek sesle konuşulmayan, sıcak, loş ve hatta dinlendirici bir müzik eşliğinde doğum yaptırılır. Bebekler doğduklarından hemen sonra annelerinin kucağına verilir. Anne ile ilk temas kurulur. her şey rahat bir ortamda gerçekleştirilir. Bebekler doğdukları itibaren her şey hayatlarında bir etkiye sahip olduğunu unutmayın. Montessori eğitimi doğumdan itibaren başlayan bir öğretidir.
  Montessori Doğumdan İtibaren | Montessori Eğitimi

 • #4
  TÜLÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Aralık.2009
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  2,182
  @TÜLÜL  bilgi için teşekkürler

 • #5
  asyaninbabasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Mayıs.2018
  Nereden
  Antalya
  Mesajlar
  3
  @asyaninbabasi  Montessori eğitimi her şeyin başında çocuğa öz güven aşılıyor ve başarabilme güdüsü katıyor. Bu konu ile ilgili araştırmalarımı https://surup.net/etiket/montessori sayfasında topluyorum.

 • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

  ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

  Benzer Konular

  1. Montessori Eğitimini Anlamak ve Montessori Eğitiminde Araç Kullanmanın Önemi
   Konu Sahibi alfarolex Forum EĞİTİMCİLERE YÖNELİK VİDEOLAR
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 11.Eylül.2013, 15:27
  2. montessori
   Konu Sahibi kevser deniz Forum DERSLER VE ÖDEVLER
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 27.Mart.2013, 17:53
  3. montessori
   Konu Sahibi kevser deniz Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 27.Mart.2013, 15:09
  4. Montessori Eğitimi
   Konu Sahibi bjk--nesrin Forum ÖĞRETMEN ETKİLEŞİMİ
   Cevap: 1
   Son Mesaj : 26.Mart.2013, 21:21
  5. montessori
   Konu Sahibi simeranyam_gul Forum İSTEK, ÖNERİ ve ŞİKAYET KUTUSU
   Cevap: 0
   Son Mesaj : 09.Eylül.2011, 00:46

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  Giriş

  Facebook ile Baglan Giriş