Drama Etkinlik Planları


             

İletişim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

Drama Etkinlik Planları

Like Tree10Likes

Konu: Drama Etkinlik Planları

Hybrid View

  • #1
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44







    ayyyyy hocaaam çocuk gibi sevindim. emeğinize sağlık.
    Emel Hoca likes this.

  • #2
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    Alıntı senem_44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ayyyyy hocaaam çocuk gibi sevindim. emeğinize sağlık.
    Daha neler gelecek.

  • #3
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44







    birkaç gün öncesine kadar umutsuzdum kimse paylaşmayacak diye bugün dönüm noktası oldu. ilk planlarımı paylaşmaya başladığımda böyle birşey olsun istiyordum. şimdi mutluyum. herkese ve size teşekkürler.
    Emel Hoca likes this.

  • #4
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    Alıntı senem_44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birkaç gün öncesine kadar umutsuzdum kimse paylaşmayacak diye bugün dönüm noktası oldu. ilk planlarımı paylaşmaya başladığımda böyle birşey olsun istiyordum. şimdi mutluyum. herkese ve size teşekkürler.
    Rica ederim, Senem öğretmenim. Her zaman destekçiniz olacağım.

    Sizler sadece temanızı, kavramınızı ya da konunuzu söyleyin, yeter. Birimizin etkinlik planı yaparken bulmakta zorlandığı ya da aklına gelmediği 'Önerilen diğer etkinlikler, değerlendirme, veli katılımı, uyarlama, dikkat edilmesi gereken noktalar'', gibi alt başlıkları desteklediğimizde güzel işler çıkacaktır.
    Konu Emel Hoca tarafından (15.Kasım.2012 Saat 17:13 ) değiştirilmiştir.

  • #5
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44







    sağolun hocam. bu hafta vücudumuz konusunu öğrendik. etkinlik planlarını yaparken sizin eski format planlardan faydalandım ve yeni kazanım ve göstergelerle hazırladım. paylaşayım mı size sormadan paylaşmak istemedim
    Emel Hoca likes this.

  • #6
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca







    Alıntı senem_44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sağolun hocam. bu hafta vücudumuz konusunu öğrendik. etkinlik planlarını yaparken sizin eski format planlardan faydalandım ve yeni kazanım ve göstergelerle hazırladım. paylaşayım mı size sormadan paylaşmak istemedim
    Ne demek, elbette paylaşabilirsiniz senem öğretmenim. önemli olan emeğe saygı gösterip kime ait plan olduğunu belirtmek yetecektir.

  • #7
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    UÇUŞAN YAPRAKLAR Etkinlik Türü : Drama, Oyun, Sanat, Türkçe(Bütünleştirilmiş büyü





    UÇUŞAN YAPRAKLAR
    Etkinlik Türü : Drama, Oyun, Sanat, Türkçe(Bütünleştirilmiş büyük grup ve bireysel etkinlikler)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler
    Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri:Nesne/varlığın adını söyler.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 1: Sesleri ayırt eder.
    Göstergeleri:Verilen sese benzer sesler çıkarır.
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izlediklerini resim/drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:Nesneleri toplar.
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Göstergeleri:
    Elini/yüzünü yıkar.
    Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Göstergeleri:
    Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır.


    MATERYALLER: Doğadan toplanan yapraklar, sepet, su spreyi, saç kurutma makinesi, renkli kağıtlar, sulu boya, fırça, hikaye kitabı

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Üflemek, ıslak-kuru

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Sabah toplanan yaprakların bulunduğu sepet sınıfın ortasına dökülür. Çocuklara da rüzgâr esince ağaçtan savrulup yere düşmekte olan yaprak olduklarını düşünmeleri söylenir. Yavaş yavaş yere düşerken size başka bir yaprak yetişti. Dönüp ona baktınız. Yere düşen bu yaprağın elini tutun.
    • Çocuklara “Şimdi sizi ve yerdeki bu yaprakları nasıl uçurabiliriz?” diyerek çocuklardan gelen cevaplar değerlendirilir. Öğretmen çocuklara üfleyerek bu yaprakları uçuralım der. Çocukların da yaprakları uçururken rüzgâr sesi (vuuuv) çıkartmaları sağlanır.
    • Üfleme sonunda öğretmen evden getirdiği saç kurutma makinesi ile yaprakları sınıfa dağıtır, bu sırada kendileri de yaprak olduklarından onlardan da sınıfta dağılıyormuş gibi hareket yapmaları istenir.
    • Çocukların gözlerini kapatması istenir ve öğretmen su spreyi ile çocukları çok fazla ıslatmayacak şekilde 2-3 damla su sıkar. “Ne oluyor acaba?” diye sorar. Çocukların yağmur yağdığını söylemesi sağlanır ve kendilerinin de yağmur damlalarına dönüşerek yaprakları ıslatmaları istenir. Bunu yaparken yağmur sesi (şıp şıp) çıkartmaları sağlanır.
    • Islanan yaprakların nasıl kuruyacağı üzerine çocuklara beyin fırtınası yaptırılır. Gelen cevaplara göre yine çocukların kendi bedenlerini kullanarak yaprakları kurutması istenir ya da saç kurutma makinesi ile kurutulur.
    • Çocukların kurutulmuş yaprakları müzik eşliğinde toplamaları sağlanır. Öğretmen müzik açıkken toplayacaklarını, müzik durunca durmaları gerektiğini anlatır.
    • Oyunun ardından masalara geçilir. Toplanan yaprakların suluboya ile boyayıp yaprak baskısı yapılacağı açıklanır.
    • Masalara yapraklar, suluboya, fırça ve renkli kâğıtlar konulur. Çocuklar çalışmalarını tamamlarlar. Ürünler sergilenir. Sınıf toparlanır ve eller yıkanır.
    • Çocuklarla birlikte yere oturulur. Çocuklara “Somurtkan Rüzgâr” isimli bilimsel hikâye kitabı okunur. Hikâyenin ardından hikâyeyle ilgili sorular sorulur. Ayrıca hikâyenin draması isteğe göre yapılır.
    • Çocuklara pastel boyaları ve resim kâğıtları verilir. Gün boyunca yapraklarla yaptıkları çalışmaları hatırlayıp hatırlamadıkları sorulur ve bugün yaptıkları çalışmaları resimlemeleri istenerek değerlendirme yapılmış olur. Resimleri ile ilgili düşünceleri kâğıda not edilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Yaprakların temiz olmasına dikkat edilmelidir.
    • Yapraklar başka bir etkinlikte kullanılacağı için toplarken ve üflerken çocukların yapraklara zarar vermemelerine özen gösterilir.
    • Her ihtimale karşı fazla yaprak tutularak diğer etkinlik için ayrılır.

    DEĞERLENDİRME
    Yaprak baskısı yaparken hangi malzemeleri kullandık?
    Biraz önce yaprak rolünü canlandırmak hoşunuza gitti mi? Neler hissettiniz?
    Bahçenizde/Parklarda/Okula gidip gelirken ağaçlardan düşen yaprakları görüyor musunuz?o yapraklarla neler yapabilirsiniz?
    Biraz önce yaprakları nasıl ıslattık, sonra nasıl kuruttuk?
    Bu yaprakları başka nasıl kurutabiliriz?
    Az önce dinlediğiniz hikâyede somurtkan rüzgâr bulut, güneş ve yağmurun söyledikleri karşısında nasıl davrandı?

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    Yapraklar ovuşturularak parçalanır ve ağaç figürü üzerine yapıştırılabilir.

  • #8
    senem_44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    29.Mart.2011
    Mesajlar
    48
    @senem_44



    UÇUŞAN YAPRAKLAR Etkinlik Türü : Drama, Oyun, Sanat, Türkçe(Bütünleştirilmiş büyü





    UÇUŞAN YAPRAKLAR
    Etkinlik Türü : Drama, Oyun, Sanat, Türkçe(Bütünleştirilmiş büyük grup ve bireysel etkinlikler)
    Yaş Grubu (ay) :36-48 ay

    KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
    BİLİŞSEL GELİŞİM
    Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar. Göstergeleri:
    Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler
    Kazanım 5: Nesne ya da varlıkları gözlemler.
    Göstergeleri:Nesne/varlığın adını söyler.
    DİL GELİŞİMİ
    Kazanım 1: Sesleri ayırt eder.
    Göstergeleri:Verilen sese benzer sesler çıkarır.
    Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
    Göstergeleri:Sözel yönergeleri yerine getirir.
    Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Dinledikleri/izlediklerini resim/drama yoluyla sergiler.
    MOTOR GELİŞİM
    Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:Nesneleri toplar.
    Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
    SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
    Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. Göstergeleri:
    Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.
    ÖZBAKIM BECERİLERİ
    Kazanım 1: Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular. Göstergeleri:
    Elini/yüzünü yıkar.
    Kazanım 3: Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. Göstergeleri:
    Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır.


    MATERYALLER: Doğadan toplanan yapraklar, sepet, su spreyi, saç kurutma makinesi, renkli kağıtlar, sulu boya, fırça, hikaye kitabı

    SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR: Üflemek, ıslak-kuru

    ÖĞRENME SÜRECİ
    • Sabah toplanan yaprakların bulunduğu sepet sınıfın ortasına dökülür. Çocuklara da rüzgâr esince ağaçtan savrulup yere düşmekte olan yaprak olduklarını düşünmeleri söylenir. Yavaş yavaş yere düşerken size başka bir yaprak yetişti. Dönüp ona baktınız. Yere düşen bu yaprağın elini tutun.
    • Çocuklara “Şimdi sizi ve yerdeki bu yaprakları nasıl uçurabiliriz?” diyerek çocuklardan gelen cevaplar değerlendirilir. Öğretmen çocuklara üfleyerek bu yaprakları uçuralım der. Çocukların da yaprakları uçururken rüzgâr sesi (vuuuv) çıkartmaları sağlanır.
    • Üfleme sonunda öğretmen evden getirdiği saç kurutma makinesi ile yaprakları sınıfa dağıtır, bu sırada kendileri de yaprak olduklarından onlardan da sınıfta dağılıyormuş gibi hareket yapmaları istenir.
    • Çocukların gözlerini kapatması istenir ve öğretmen su spreyi ile çocukları çok fazla ıslatmayacak şekilde 2-3 damla su sıkar. “Ne oluyor acaba?” diye sorar. Çocukların yağmur yağdığını söylemesi sağlanır ve kendilerinin de yağmur damlalarına dönüşerek yaprakları ıslatmaları istenir. Bunu yaparken yağmur sesi (şıp şıp) çıkartmaları sağlanır.
    • Islanan yaprakların nasıl kuruyacağı üzerine çocuklara beyin fırtınası yaptırılır. Gelen cevaplara göre yine çocukların kendi bedenlerini kullanarak yaprakları kurutması istenir ya da saç kurutma makinesi ile kurutulur.
    • Çocukların kurutulmuş yaprakları müzik eşliğinde toplamaları sağlanır. Öğretmen müzik açıkken toplayacaklarını, müzik durunca durmaları gerektiğini anlatır.
    • Oyunun ardından masalara geçilir. Toplanan yaprakların suluboya ile boyayıp yaprak baskısı yapılacağı açıklanır.
    • Masalara yapraklar, suluboya, fırça ve renkli kâğıtlar konulur. Çocuklar çalışmalarını tamamlarlar. Ürünler sergilenir. Sınıf toparlanır ve eller yıkanır.
    • Çocuklarla birlikte yere oturulur. Çocuklara “Somurtkan Rüzgâr” isimli bilimsel hikâye kitabı okunur. Hikâyenin ardından hikâyeyle ilgili sorular sorulur. Ayrıca hikâyenin draması isteğe göre yapılır.
    • Çocuklara pastel boyaları ve resim kâğıtları verilir. Gün boyunca yapraklarla yaptıkları çalışmaları hatırlayıp hatırlamadıkları sorulur ve bugün yaptıkları çalışmaları resimlemeleri istenerek değerlendirme yapılmış olur. Resimleri ile ilgili düşünceleri kâğıda not edilir.

    DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
    • Yaprakların temiz olmasına dikkat edilmelidir.
    • Yapraklar başka bir etkinlikte kullanılacağı için toplarken ve üflerken çocukların yapraklara zarar vermemelerine özen gösterilir.
    • Her ihtimale karşı fazla yaprak tutularak diğer etkinlik için ayrılır.

    DEĞERLENDİRME
    Yaprak baskısı yaparken hangi malzemeleri kullandık?
    Biraz önce yaprak rolünü canlandırmak hoşunuza gitti mi? Neler hissettiniz?
    Bahçenizde/Parklarda/Okula gidip gelirken ağaçlardan düşen yaprakları görüyor musunuz?o yapraklarla neler yapabilirsiniz?
    Biraz önce yaprakları nasıl ıslattık, sonra nasıl kuruttuk?
    Bu yaprakları başka nasıl kurutabiliriz?
    Az önce dinlediğiniz hikâyede somurtkan rüzgâr bulut, güneş ve yağmurun söyledikleri karşısında nasıl davrandı?

    ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
    Yapraklar ovuşturularak parçalanır ve ağaç figürü üzerine yapıştırılabilir.

  • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

    ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

    Benzer Konular

    1. Türkçe Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 47
      Son Mesaj : 29.Mart.2016, 16:45
    2. Drama PLanLarı
      Konu Sahibi LL_MeraL Forum DRAMA ÇALIŞMALARI
      Cevap: 48
      Son Mesaj : 23.Kasım.2015, 23:23
    3. 1. Sanat Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 42
      Son Mesaj : 26.Ağustos.2013, 19:10
    4. Fen Etkinlik Planları
      Konu Sahibi Emel Hoca Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 18
      Son Mesaj : 09.Aralık.2012, 00:40
    5. Drama ve oyun planları lazım
      Konu Sahibi asi_bebeim Forum ETKİNLİK İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 2
      Son Mesaj : 22.Şubat.2010, 02:26

    Yetkileriniz

    • Konu Acma Yetkiniz Yok
    • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
    • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
    • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
    •  

    Giriş

    Facebook ile Baglan Giriş