Etkinlik ve Dosya Arama Motoru (Aradığınız etkinliği alttaki boşluğa yazıp "Ara" butonuna basınız.)


Anasayfa Kimler Online Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Önce Okul Öncesi Ekibi Forum Sitesi - Biz Bu İşi Biliyoruz > ÖĞRETMENLER BÖLÜMÜ > OKUL ÖNCESİ EĞİTİMCİLERİ > HAKLARIMIZI ARAYALIM
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Like Tree45Beğeni
Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-08-2014   #1
YÖNETİM KURULU
 
Meltem YANIKOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 15
Bulunduğu yer: Denizli-Manisa
Mesajlar: 16.348
Konular: 1371
REP Puanı : 40
Alınan Beğeniler:1892
Beğendiklerim:2419
Ettiği Teşekkür:6383
Aldığı Teşekkür:6261

Standart Okul Önceciler Değişen Yönetmeliğe Karşı!


26 Temmuz 2014 tarihli 29072 sayılı resmi gazetede yayınlanan şekliyle birleştirilmiş olan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmelikleri sorunları çözüme kavuşturmadığı gibi, yeni sorunlar doğurmuştur. Her Öğretmenler Kurulu ve Zümre Öğretmenler Kurulu Toplantımızda biz öğretmenlerden Okul Öncesi Eğitim Programının değerlendirilmesi, mevcut sorunların tespit edilmesi ve raporlaştırılması, bu raporlar sonucunda yeni düzenlemelere gidileceği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istenmesine rağmen, yıllardır dile getirdiğimiz aralıksız eğitim, ek ders adaletsizliği, sınıf mevcutları, kayıt zamanının sınırlandırılmaması, nöbet sorunu, yardımcı personel sorunu vb. sorunlarımız çözüme kavuşturulmamış, üstelik aşağıda belirttiğimiz üzere başka sorunlarda doğmuştur. Bunları madde madde yazıyor, siz öğretmenlerimizden de kampanyamıza katılma duyarlılığı göstermenizi bekliyoruz.

1- Okul Öncesi Eğitim Kurumlarına kayıt süresinde bir sınırlama olmayışı, yıl ortasında sınıfa dahil olabilecek öğrenci sorunu yaratmaktadır ki bu eğitimi aksatmasının yanında yeni öğrencinin oturmuş bir düzene hemen adapte olamaması hem yeni öğrenciyi duygusal açıdan yorar hem de mevcut öğrencileri huzursuz ederek, onlarda da duygusal problemler yaşanmasına neden olur. Sene ortasında gelen bir çocuk öğretmenin de motivasyonunu oldukça düşürmektedir. Bu sebeple kayıt zamanı en geç ekim ayı ile sınırlandırılmalıdır.

2- Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 6. Madde 1. Fıkra a bendinde “Okul öncesi eğitim kurumlarında günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süre ile ikili eğitim yapılır.” hükmü bulunmaktadır. Aynı yönetmeliğin 6.madde 2. Fıkra a bendinde ise “Bir ders saati süresi 40 dakikadır. Okul yönetimince teneffüsler için en az 10 dakika ayrılır.” hükmü bulunmaktadır. İlköğretim kurumlarında eğitim gören ve yaş olarak daha büyük olan çocukların ders saatleri 40’ ar dakika olarak belirlenmişken, okul öncesi eğitim kurumlarında etkinlik saatlerinin 50’ şer dakika olarak belirlenmesi okul öncesi eğitim alan çocukların gelişimsel özelliklerine uygun değildir. Bulunduğu yaş grubunun özelliği olarak çocuğun dikkati sınırlıdır. Aralıksız 6 ders saati eğitim vermek öğretmeni de yıpratmakta ve kişisel ihtiyaçlarını bile giderecek zaman tanımamaktadır.
Okul Öncesi Öğretmenleri dışındaki tüm öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek Ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri İle İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri İle Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanun ve Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’a göre aylık karşılığı ders görevi dışında okuttukları her ders saati için ücret alırlarken 40’ ar dakikalık ders saati dilimlerine göre değerlendirilmektedir. Okul Öncesi Öğretmenleri ise 50’ şer dakikalık ders saatlerine göre aynı ek ders ücretini almaktadır. Bu durum eşitlik ilkesine aykırı bir uygulamadır. Okul Öncesi Öğretmenleri, sınıf öğretmenlerine göre haftalık 300 dakika fazla çalışmaktadır ve 300 dakikalık alacağı doğmaktadır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 6. Madde 1. Fıkra a bendindeki “Okul öncesi eğitim kurumlarında günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süre ile ikili eğitim yapılır.” ibaresi yönetmelikten çıkartılmalı ve saydığımız unsurlar da göz önünde bulundurularak teneffüsler tanımlanmalı, her sınıf için yardımcı personel kadrosu açılmalı, ek ders adaletsizliği giderilmelidir.


3- Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 6. Madde 1. Fıkra b bendinde “Bir gruptaki çocuk sayısının 10’dan az, 20’den fazla olmaması esastır. Çocuk sayısı fazla olduğu takdirde ikinci grup oluşturulur. Ancak, her bir grubun azami çocuk sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Tek ana sınıfı ve uygulama sınıflarında ise sınıf kapasitesi dikkate alınarak çocuk sayısı 25’e kadar çıkarılabilir” denmekte, buna dayanarak sayı 25 olmadan yeni grup açılamamaktadır. Yaş grubunun özellikleri göz önüne alındığında 25 öğrencili bir sınıfa hakimiyet öğretmen açısından çok zor ve yıpratıcı olmakta, öğrenci açısından da daha fazla ilgiye, dikkate ihtiyaç duydukları bu dönemde, bunu verebilmek mümkün olmamaktadır. Özellikle 3 yaş özbakım özelliklerini henüz kazanamadığından 25 mevcutlu bir sınıfın büyük riskleri olduğu açıktır. Bu sebeplerle yeni grup açmak için kesin sınır 20 öğrenci olmalıdır. Bu etkili bir okul öncesi eğitim için ideal sayıdır.

4- Öğretmenler nöbet görevi süresince eğitim-öğretim hizmetleri ile meşgul olamadıkları gibi güvenlik ile ilgili işlerle uğraşmak zorunda kalmaktadırlar, zor durumlarla muhatap olmaktadırlar. 1982 Anayasa’sının “II. Zorla çalıştırma yasağı” başlıklı 18. maddesinin birinci fıkrasında ” Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır” denmesine ve öğretmenlerin asli görevlerinin içinde olmamasına rağmen nöbet görevi istenmektedir ve bu görevi hiçbir öğretmen kendi isteği ile yerine getiriyor değildir. Bu görevleri için herhangi bir ücret de ödenmemektedir. Yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 44. Maddesinde “Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır” hükmüne yer verilmiştir. Öğretmenin nöbet görevi ders içerisindeki eğitim öğretim faaliyeti olarak düzenlenmemiştir ve bu görevleri için herhangi bir ek ders ücreti de ödenmemektedir. Fakat özürsüz olarak derse girmeyen öğretmen gibi işlem yapılacak olması ayrı bir haksızlıktır. Bir cezanın verilebilmesi için o görev içinde tanımlanmış özlük ve mali haklarının da belirlenmiş olması gerekir.

Yine aynı yönetmeliğin 43. Maddesinin 6. Bendinde “Öğretmenlere, eğitim, öğretim ve yönetim görevlerinden başka bir görev verilemez” denildiği halde, yönetmelikte sayılan görevlerin dışında nöbet görevi verilmesi kendi içerisinde bir çelişki oluşturmaktadır.

Yukarıda sayılan nedenlerden ötürü Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ nin 44. Maddesi’nin de yönetmelikten çıkartılmasını talep ediyoruz.

5- Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin en büyük sorunu ise, ikili eğitime geçilip, tam gün eğitimin kaldırılmasıdır. Anaokullarında tam gün eğitim, çalışan veliler için olmazsa olmazdır. Tam gün olmadığı takdirde, çalışan veli çocuğunu yarım gün okula verip, yarım gün bakıcı tutmak zorunda kalacaktır. Bu durum çalışan veliyi direkt özel okula mecbur etmektedir. İmkanı olan çocuğunu özel okula gönderecek, imkanı olmayan evde bakıcı tutmakla yetinecektir. 3-4 ve 5 yaşta okula devam eden öğrenci sayısı düşecek, veli çocuğunu 3 yıl değil, sadece okuldan önceki son 1 yıl okula vermeyi düşünecektir. Tam gün uygulamasının kalkması halinde anaokullarındaki öğrenci sayısı yarıya düşecek, okullar boş kalacak, öğretmenler ise norm fazlası olacaklardır. Daha birkaç yıl önce çalışan veliyi düşünerek anaokullarında “çocuk kulübü” uygulaması başlatılmış, bu uygulama ile çalışan veli mesai bitiminde çocuğunu okuldan almanın rahatlığını yaşamıştır. Değişen yönetmelikte hem çalışan veli, hem okul idaresi, hem de öğretmenler mağdur edilmektedir. Bilindiği üzere kayıtlar 1 Haziran 2014’ te başlamıştır. Yönetmeliğin yayınlandığı Ağustos ayına kadar kayıt yapan okullar, şimdiden kapasitelerinin % 70-80’ ini doldurmuşlardır. Tam güne kayıt yaptıran bu kadar veliye bu saatten sonra tam gün eğitimin olmayacağı nasıl söylenecektir? Bu kararın alınması için oldukça geçtir.

6- MEB ile Maliye Bakanlığınca hazırlanan ve Resmi Gazete'nin 07.08.2014 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren "2014-2015 eğitim ve öğretim yılında özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmesine ilişkin tebliğ" de bir üstteki maddede yazdıklarımızı doğrulamaktadır. “Tam gün eğitimin devlet okullarından kalkması ile aileler ya bakıcıya mahkum edilmekte ya da özel okullara teşvik edilmektedir” demiştik. Bu tebliğ ile özel okullara giden tam 250 bin öğrenciye 2500-3500 TL arasında eğitim öğretim desteği verilecektir. Özel okula çocuğunu gönderebilen veli, zaten yeterli maddi imkanlara sahip velidir. Parasızlıktan eğitim alamayan öğrenciler varken, bu kadar dev bir bütçenin özel okula gidecek öğrencilere verilmesi haksızlıktır! Bu bütçe devlet okullarına sağlansa, devlet okullarının şartları iyileştirilse, materyal desteği sağlansa çocuklarımız çok daha iyi şartlarda eğitim almazlar, öğretmenlerimiz çok daha verimli şartlarda çalışmazlar mı?
Bu kararı da haksızca buluyor, itirazımızı bildiriyoruz.

Önce Okul Öncesi Ekibi olarak “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmelikleri” ile ilgili bu sıkıntıları yetkili makamlara ulaştırmak, vakit varken yanlış uygulamalardan dönülmesi yolunda bir adım atmak üzere kampanya başlatmış bulunuyoruz. Değişen yönetmelik ile ilgili düşüncelerinizi kendi yazacağınız bir metin ile ya da yukarıdaki yazımızdan kopyalayarak aşağıda verdiğimiz iletişim kanallarından yetkililere ulaştırabilir, siz de Okul Öncesi Eğitimin geleceği adına tepkinizi dile getirebilirsiniz.

- MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ (MEBİM) “ALO 147” yi arayarak,
- BİMER adresinden Başbakanlık İletişim Merkezine başvurarak,
- [email protected] adresine mail yazarak tepkinizi dile getirebilirsiniz.

-
(Ayrıca velilerinizi de tam gün eğitimin kaldırılması ile ilgili durumdan haberdar ederek, onlarıda mağduriyetlerini Alo 147 ve Bimer’ e yapmaları konusunda yönlendirebilirsiniz.

ÖNCE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Meltem YANIKOĞLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Meltem YANIKOĞLU Kullanıcına Teşekkür Eden Üyelerimiz
Gülbin HİCRİ (11-12-2015)
Sponsor Linkler

etkinlik cdleri
Alt 08-08-2014   #2
SİTE EDİTÖRÜ
 
Emine TURAN TUNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 267
Bulunduğu yer: İSTANBUL
Mesajlar: 28.249
Konular: 2445
REP Puanı : 18
Alınan Beğeniler:2106
Beğendiklerim:1065
Ettiği Teşekkür:3747
Aldığı Teşekkür:9180

Standart


Arkadaşlar bu konuya lütfen duyarsız kalmayalım. Bu konu sadece fiilen öğretmenlik yapan arkadaşlarımızı değil, öğrencileri, atanamayan arkadaşları da ilgilendirmektedir. bu haklar bugün bizim içinse yarın da sizler içindir. Velilerimizle de irtibat halinde olabiliriz. Sonuçta onların çocukları için mücadele ediyoruz.
Emine TURAN TUNÇ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-08-2014   #3
ÜYE
 
ebrar07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2010
Üye No: 67361
Bulunduğu yer: ANTALYA
Mesajlar: 688
Konular: 141
REP Puanı : 10
Alınan Beğeniler:956
Beğendiklerim:820
Ettiği Teşekkür:228
Aldığı Teşekkür:220

Standart


Meltem öğretmenim konuyu çok net bir şekilde dikkat edilmesi gereken önemli hususları özetlemişsiniz ve bir çok öğretmen ve velilerimizin düşüncelerine tercüman olmuşsunuz bu haklı çıkışınızı tebrik ediyorum.Ama yinede bizlerin velilerin tepkileri,eleştirilerine sizce kulak verecek bir merci var mı? şüpheliyim.Dediğiniz gibi bizden her yıl okulöncesi eğitiminin-öğretiminin,yönetmeliğinin,aksaklıklarının vs değerlendirmesi isteniyor bizlerde titizlikle eynı konuları ve sorunları dillendirmemize rağmen sanki daha zora sokan maddelerle karşılaşıyor bizim sorunlarımız bir kenarda öylece duruyor gibi bizi pek duyan varmış gibi gelmiyor. bilmiyorum bu konuda yanlış mı düşünüyorum.Sanmayın ki durumum karamsarlık bilakis şimdiye kadar okulöncesine verilen imkan ve olanaklara bakarak söylüyorum.2009 DA OKULÖNCESİ zorunlu dediklerinde evet bizleri,çocukları,velileri farkettiler demiştim ama 2011 yılına geldiğimizde bu düşünceden eser kalmadı 5 kişi olduğumuz okulda 3 kişi norm fazlası oluverdi eğer özür durumundan atanamasaydı ne olacaktı bilemiyorum çünkü diğer okullarda da durum aynıydı.Velhasıl bu sorunlarımızı görmeleri ve biran önce çözüme kavuşurturmaları en büyük temennimiz inşaallah.Allah sonumuzu hayreylesin.Mevlam neylerse,güzel eyler.
ebrar07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-08-2014   #4
SİTE EDİTÖRÜ
 
Emine TURAN TUNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 267
Bulunduğu yer: İSTANBUL
Mesajlar: 28.249
Konular: 2445
REP Puanı : 18
Alınan Beğeniler:2106
Beğendiklerim:1065
Ettiği Teşekkür:3747
Aldığı Teşekkür:9180

Standart


Alıntı:
ebrar07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Meltem öğretmenim konuyu çok net bir şekilde dikkat edilmesi gereken önemli hususları özetlemişsiniz ve bir çok öğretmen ve velilerimizin düşüncelerine tercüman olmuşsunuz bu haklı çıkışınızı tebrik ediyorum.Ama yinede bizlerin velilerin tepkileri,eleştirilerine sizce kulak verecek bir merci var mı? şüpheliyim.Dediğiniz gibi bizden her yıl okulöncesi eğitiminin-öğretiminin,yönetmeliğinin,aksaklıklarının vs değerlendirmesi isteniyor bizlerde titizlikle eynı konuları ve sorunları dillendirmemize rağmen sanki daha zora sokan maddelerle karşılaşıyor bizim sorunlarımız bir kenarda öylece duruyor gibi bizi pek duyan varmış gibi gelmiyor. bilmiyorum bu konuda yanlış mı düşünüyorum.Sanmayın ki durumum karamsarlık bilakis şimdiye kadar okulöncesine verilen imkan ve olanaklara bakarak söylüyorum.2009 DA OKULÖNCESİ zorunlu dediklerinde evet bizleri,çocukları,velileri farkettiler demiştim ama 2011 yılına geldiğimizde bu düşünceden eser kalmadı 5 kişi olduğumuz okulda 3 kişi norm fazlası oluverdi eğer özür durumundan atanamasaydı ne olacaktı bilemiyorum çünkü diğer okullarda da durum aynıydı.Velhasıl bu sorunlarımızı görmeleri ve biran önce çözüme kavuşurturmaları en büyük temennimiz inşaallah.Allah sonumuzu hayreylesin.Mevlam neylerse,güzel eyler.
bu durumda sancılarımızdan biri. ancak bir şekilde duyan olsa da olmasa da mücadele etmek lazım. sessiz kalmak da bir çözüm değil. sorunlarımızı kendi içimizde konuşuyoruz, dertleşiyoruz belki de ama birilerinin de duyması gerek.
sükut ikrardandır
Emine TURAN TUNÇ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-09-2014   #5
YÖNETİM KURULU
 
Meltem YANIKOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 15
Bulunduğu yer: Denizli-Manisa
Mesajlar: 16.348
Konular: 1371
REP Puanı : 40
Alınan Beğeniler:1892
Beğendiklerim:2419
Ettiği Teşekkür:6383
Aldığı Teşekkür:6261

Standart


Güncel.
Meltem YANIKOĞLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-09-2014   #6
SİTE EDİTÖRÜ
 
Emine TURAN TUNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 267
Bulunduğu yer: İSTANBUL
Mesajlar: 28.249
Konular: 2445
REP Puanı : 18
Alınan Beğeniler:2106
Beğendiklerim:1065
Ettiği Teşekkür:3747
Aldığı Teşekkür:9180

Standart


konunun görüntülenme sayısı ile destek veren arkadaşların sayısı arasında uçurum var. Hakkımız olanı talep etmek suç değildir. Lütfen duyarsız kalmayalım


Meltem YANIKOĞLU Bunu Beğendi!


Emine TURAN TUNÇ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-09-2014   #7
ÜYE
 
kevser deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2011
Üye No: 96330
Mesajlar: 39
Konular: 17
REP Puanı : 10
Alınan Beğeniler:7
Beğendiklerim:4
Ettiği Teşekkür:0
Aldığı Teşekkür:0

Standart


yeni yönetmelikle bize nöbet tutma zorunluluğu mu geldi değerli hocalarım bir de tanm gün kaldırılmış benim anlamadığım ilkokul bünyesindeki tam gün anasınıfları ne olacak
kevser deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-09-2014   #8
ÜYE
 
B & B - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2013
Üye No: 170331
Bulunduğu yer: İstanbul/Avrupa
Mesajlar: 9
Konular: 5
REP Puanı : 10
Alınan Beğeniler:6
Beğendiklerim:0
Ettiği Teşekkür:0
Aldığı Teşekkür:0

Standart


Sanırım bu hesaba göre emekli olana kadar bir sınıf ogretmeninden yaklaşık 4 yıl fazla çalışmış fakat aynı ücreti almış oluyoruz... Üstelik bizim bölümümüz çok daha yorucu bedenen yapılan bir kademe... otur sandalyeye ders anlat kadar basit değil. ...
B & B isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-19-2014   #9
SİTE EDİTÖRÜ
 
Emine TURAN TUNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 267
Bulunduğu yer: İSTANBUL
Mesajlar: 28.249
Konular: 2445
REP Puanı : 18
Alınan Beğeniler:2106
Beğendiklerim:1065
Ettiği Teşekkür:3747
Aldığı Teşekkür:9180

Standart


güncel
Emine TURAN TUNÇ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-19-2014   #10
ÜYE
Avatar Yok
 
Üyelik tarihi: Apr 2009
Üye No: 4849
Bulunduğu yer: Bursa
Mesajlar: 419
Konular: 8
REP Puanı : 10
Alınan Beğeniler:81
Beğendiklerim:4
Ettiği Teşekkür:0
Aldığı Teşekkür:5

Standart


meltem hoca nın yazısı düşüncelerimize tercüman olmuş yönetmelikler hazırlanırken aktif olarak görev yapan öğretmenlerin görüşlerine başvurmayı ne zaman düşünecekler acaba...


Meltem YANIKOĞLU Bunu Beğendi!


gül19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
anaokulunda nöbet, değişen, eğitim desteği, ilköğretim, okul öncesi, okul öncesi nöbet, okul öncesi yönetmeliği, özel okula, tam gün kalktı, yeni okul öncesi yönetmeliği, yönetmeliği birleşti

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Okul Önceciler İşitme Engelliler Öğretmeni Olabiliyor mu ? metonya ÖĞRETMEN ETKİLEŞİMİ 2 05-30-2013 10:42
Bu Bir 'Twitter' Hareketidir! Toplanın Okul Önceciler Hareket Vakti!!! pınar yurdatapan ÖĞRETMEN ETKİLEŞİMİ 68 04-22-2012 11:25
Sınıfçılar 60-72 aylıklarla Okul önceciler değil BURCU-BAŞKAL GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ 28 04-09-2012 10:35
Okul önceciler Geçmiş Olsun BURCU-BAŞKAL GÜNCEL EĞİTİM HABERLERİ 19 03-30-2012 12:47
puanı 73,387nin üzerinde olup düzce yazan okul önceciler dokuz_eylul ATAMALAR VE TAYİN İSTEMLERİ 0 06-02-2010 09:54


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:10.

İLETİŞİM

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424