ENERJİ KAYNAKLARI BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ ETKİNLİK PLANI


             

Ä°letiÅŸim


 05xx xxx xx xx


vbnetron


[email protected]

×

ENERJİ KAYNAKLARI BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ ETKİNLİK PLANI

Like Tree2Likes
  • 2 Post By Emel Hoca

Konu: ENERJİ KAYNAKLARI BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ ETKİNLİK PLANI

  • #1
    Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    05.Mart.2009
    Nereden
    Eskişehir
    Mesajlar
    13,302
    @Emel Hoca



    ENERJİ KAYNAKLARI BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ ETKİNLİK PLANI





    oyun
    oyun etkinlik planı
    sözsüz müzik
    sözlü müzik
    şarkı
    türkü
    müzikli drama
    müzikli oyun
    halk dansları müziği
    drama müzikleri
    matematik
    matematik etkinlik havuzu
    uzunluk
    kavramlar
    ölçü
    boyumuzu ölçüyoruz
    karış
    adım
    eksiltme
    artı
    çoğalma
    alıştırma
    çalışma
    hacim
    örüntü
    varsayımlar
    problem çözebilme
    akıl yürütebilme
    matematiksel kavramlar
    iletişim kurabilme
    değerlendirme
    neden
    nasıl
    semboller
    standart olmayan ölçü birimleri
    İlişki kurma
    eşleştirme
    gruplama
    örüntü oluşturma
    sıralama
    sayma
    toplama-çıkarma
    geometrik şekiller
    sembolleri tanıma
    grafik hazırlama




    Etkinlik Planı: Emel ÖZDEMİR

    17.12.2013



    HER HAKKI SAKLIDIR. İZİNSİZ HİÇ BİR YAYIN ORGANINDA YAYINLANAMAZ






    ETKİNLİK ADI: ENERJİ KAYNAKLARI




    Etkinlik Türü: Sanat, Matematik, Oyun ( BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ Küçük Grup Etkinliği)

    Yaş Grubu (Ay) : 36-72






    Materyaller: Güneş, değirmen, lamba, musluk resimleri,
    İp / tel / rafya
    Kuru boyalar, makaslar, fon kartonlar
    Çocuk sayısı kadar ampul kalıbı(kenidleri çizip kesecekler)
    url='https://www.onceokuloncesi.com/vbimghost.php?do=displayimg&imgid=146168'][/url]

    Sözcükler ve Kavramlar:


    Ampul, sayılar, enerji kaynakları


    KAZANIM VE GÖSTERGELERİ



    PMA Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
    Göstergeleri:
    Nesneleri toplar.
    Nesneleri yan yana dizer.
    Nesneleri ipe vb. dizer.
    Nesneleri değişik malzemelerle bağlar.
    Malzemeleri keser.

    SDA Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
    Göstergeleri:
    Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.

    SDA İşbirliği yapabilmek için uygun davranışlar sergiler.



    BA Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
    Göstergeleri:
    Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
    BA Kazanım 4: Nesneleri sayar.
    Göstergeleri:
    1-8’e kadar olan sayılar içerisinde bir sayıdan sonra gelen sayıyı söyler / SIRALAR.


    ÖĞRENME SÜRECİ

    Panoya; güneş, değirmen, lamba, musluk resimleri asılır. Bu resimlerle ilgili konuşulur.

    · Çocukların sayısı kadar ampul kalıpları hazırlanır. Ampul kalıpları büyüklüğünde kartonlar kesilir. Çocuklara, biri kalıp olmak üzere, iki karton almaları söylenir (Her masada dört çocuk oturacak). Gruptaki çocuklar, kalıbı masaya bırakılan ampulden sekiz tane ampul çizer, keser, ampullerin üzerine de 1-8 arası sayılar yazarlar. Delgeç kullanarak delik açar, ip bağlarlar.
    · Grup üyeleri; bir sayman, bir yazman, sıralamacı, kontrolcü seçer.
    · Yazman, 1–8 arası sayıları ampullerin üzerine yazar.
    · Sıralamacı, 1’den başlayarak ampulleri yan yana sıralar.
    · Sıralamacının doğru sıralama yapıp yapmadığını kontrolcüdenetler.
    · Öğretmen her gruptan, üzerinde farklı sayı yazan birer tane ampulü eline alır.
    · Masada kalan ampulleri sıralamacı toplar, “Fen ve Doğa Merkezi”ne bırakır.
    · Öğretmen, elindeki ampulleri göstererek bu ampullerle neler yapılabileceğini çocuklara sorar, çocuklar düşüncelerini söyler.
    · Öğretmen, çocuklara ampul bağlama oyunu oynanacağını açıklar.
    · 1–1,5m uzunluğunda yumuşak bir kablonun / ipin / rafyanın iki ucunu tutması için iki çocuk görevlendirilir.
    · Üzerinde 1–8 arası sayıların yazılı olduğu ampullerin her biri bir başka çocuğa verilir. Kimin hangi sayıyı astığını anlayabilmek için ampullerin arkasına çocukların isimleri yazılır.
    · Sayı sırasına göre yan yana dizilmeleri istenir.
    · Hazır olduklarında, ampulü telin üzerine bağlayarak asacakları, en çabuk kim bağlayabilirse elektrik düğmesini çevirmeyi hak edeceği söylenir.
    · ‘’Başla’’ komutu için düdük çalınarak oyuna başlanır. Diğer çocuklar denetleyici olur; kimin bağlama yapabildiğini, uygun sıra ile asabildiklerini gözlemlerler.
    · Oyun, denetleme grubunun oyuna katılımı, diğer grubun denetleyici olması ile devam eder.

    ENERJİN VAR MI? OYUNU
    · Çocuklar, müzik eşliğinde tüm enerjilerini harcamak istermişçesine hareket ederler. Kural, bir an bile durmamaktır. En sona kadar dayanabilen çocuk alkışlanır ve günün en enerjik çocuğu seçilir.

    DEĞERLENDİRME:
    · Grubunuzda 8 ampul çizip, kesebildiniz mi?
    · Ampulleri sayılarına göre sıralayabildiniz mi?, yapamayan oldu mu? Ona nasıl yardımcı oldunuz? Kim arkadaşına yardım etti?


    AİLE KATILIMI

    · Enerji kaynaklarımız nelerdir? Enerjiyi tutumlu nasıl kullanabiliriz? Bütün aile fertleri bir araya gelerek tartışalım.

    UYARLAMA




    Emel ÖZDEMİR (plan:2005)

    12.01.2010 Çalışkan Arılar Ana sınıfımdan

    Konu Emel Hoca tarafından (17.Aralık.2013 Saat 20:02 ) değiştirilmiştir.

  • YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

    ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA

    Benzer Konular

    1. ETKİNLİK PLANI ÖRNEKLERİM
      Konu Sahibi senem_44 Forum ETKİNLİK HAVUZU ETKİNLİKLERİ
      Cevap: 66
      Son Mesaj : 09.Ocak.2018, 22:15
    2. ETKİNLİK PLANI
      Konu Sahibi büdün Forum ATAMALAR VE TAYİN İSTEMLERİ
      Cevap: 1
      Son Mesaj : 20.Ekim.2013, 01:48
    3. TOPLUMA HİZMET UYGULAMALARI DERSİ ETKİNLİK PLANI
      Konu Sahibi es-es-42 Forum A.Ö.F. STAJ RAPORU ÖRNEKLERİ
      Cevap: 5
      Son Mesaj : 07.Nisan.2012, 20:41
    4. YENİ BAŞLAYAN ÖĞRETMENLERE SIRASIYLA ETKİNLİK PLANI
      Konu Sahibi haticegsf Forum FİKİRLERİNİZ VE İSTEKLERİNİZ
      Cevap: 8
      Son Mesaj : 22.Ekim.2011, 14:43

    Yetkileriniz

    • Konu Acma Yetkiniz Yok
    • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
    • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
    • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
    •  

    Giriş

    Facebook ile Baglan Giriş