DRAMA PLANI(ÇOK GÜZEL PLAN BİZZAT UYGULADIM)

Ä°letiÅŸim

05xx xxx xx xx

vbnetron

[email protected]

Like Tree6Likes

Konu: DRAMA PLANI(ÇOK GÜZEL PLAN BİZZAT UYGULADIM)

liseli ravza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA
    @liseli ravza

ARKADAŞLAR BEN VE EZGİ(Pragmatist ) İLE DRAMA DERSİNE HAZIRLAMIŞ OLDUĞUMUZ PLAN HOCAMIZIN ÇOK HOŞUNA GİTTİ.100 ALDIM BENİM İŞİME ÇOK YARADI İNŞALLAH SİZİN İŞİNİZEDE YARAR FAYDASINI GÖRÜRSÜNÜZ

PLAN

ISINDIRICI ÇALIŞMA

ETKİNLİK ADI: Karda eğlence
    — Öğretmen yüksek sesle anlatır.( Çocuklar hareketleri istedikleri gibi canlandırır.)
    — Kar yağıyor, bahçeye çıkmak için giyinelim.(Palto, çizme ve eldiven giyme hareketlerini taklit etme.)
    — Her taraf karla kaplı, haydi karda yürüyelim.( Ayak kaldırarak ve dizleri bükerek yürüme.)
    — Kardan adam yapalım.( Yere eğilme, karı avuçlama ve kardan adam yapma.)
    — Üşüdük ısınalım.( Zıplama, kolları hareket ettirme, elleri birbirine sürtme.)
    — Şimdi de kartopu oynayalım.( Kartopu yapıp birbirine atma.)
    — Karları kürekleyerek yol açalım.( Kürekle karları iki tarafa atma.
    — Sınıfa dönme zamanı geldi içeri girelim.

KAYNAŞMA
    Eyvah! Kocaman bir böcek, bize doğru geliyor. Bu böcekler ekmek kırıntılarımızı ve buğday tanelerimizi almak istiyor. Şimdi herkes buğday tanelerine ya da ekmek kırıntılarını eline alsın ve böceklerden kaçmaya çalışsın. Bakın! kocaman bir kaya var . Böceklerin bizi görmemesi için bu kayanın arkasına saklanalım. Şimdi herkes sessiz olsun, ses çokartırsak böcekler bizim sesimizi duyar. Bakın! Böcekler bizi bulamayınca burayı terk etti. Şimdi herkes kayanın arkasından çıksın. Ekmek kırıntıları ve buğday taneleri ile karınlarını doyursun. Aaaa! Benim gördüğümü siz de görüyor musunuz? Kocaman bir karınca yuvasına buğday tanesi ve ekmek kırıntısı götürüyor, izleyelim, bakalım neler olacak.

Konsantrasyon
    Grup halinde oynanan ve dikkat gerektiren bir oyundur. Önce bir ebe seçilir. Ebe oyuncuları göremeyeceği ve duymayacağı şekilde gruptan uzaklaşır. Bu sırada oyuncular arasından bir lider seçilir. Ebe liderin kim olduğunu bilmemelidir. Oyuncular bir daire oluşturacak şekilde yerlerini alırlar. Ebe de dairenin ortasına geçer. Oyuncuların hep bir ağızdan “farfarafilli yafili” demesiyle oyun başlar. Lider mümkün olduğu kadar garip ve komik hareketler yapar; örneğin başını bir maymun gibi kaşır veya dil çıkararak zıplar. Diğerleri de hemen onu taklit ederler. Ebe oyuncuları izler ve liderin kim olduğunu bulmaya çalışır. Oyuncular, ebenin işini zorlaştırmak için hareketleri taklit ederken hızlı olmalıdırlar. Ebe liderin kim olduğunu doğru tahmin ederse, lider ebe olur; oyuncular arasından yeni bir lider seçilir ve oyuna devam edilir.
    Esas Çalışma(ROL OYNAMA)

Yapacağınız drama için sadece gazete ve 2 büyük çöp torbası tabii birazda çılgınlık gerekiyor... Oldukça eğlenceli bir drama... Elinizde, çocuk sayınız kadar tek sayfa halinde gazeteler olsun önce her çocuğa tek yaprak gazete dağıtın bir de kendiniz alın. Çocuklara elinizde ki gazetede neler görüyorsunuz sorusuna cevaplar alın...
    Daha sonra elinizdeki tek yaprak gazeteden bir şekil düşünün örneğin ortadan elinizle büzerek benim gazetem aslında bir "papyon" deyin. Çocuklara sırası ile peki sizin gazeteniz ne olabilir acaba diye soru yöneltin. Oldukça ilginç ve hayal gücünün doruklarında cevaplar gelecektir.(düdük,yelpaze,şapka,kıravat,kemer,keba p vs.....)
    Çocuklara ben bir uçurtma yapmaya karar verdim hadi hepimiz uçurtmalarımızı uçuralım hava çok güzel dediğiniz de bütün sınıf müzik eşliğinde uçurtmasını uçurur.....
    Sonra siz müziği kapatıp Aaaaaa! Aslında bu bir tarla hadi herkes tarlasını yere koysun ve tarlada tohum olsun miniciksiniz daha çocuklar gazete üzerinde minicik olur..Eveeeet tohumlar yavaş yavaş büyüyor.Galiba kocaman ağaç oldular ağaçlar ne kadar sessiz....Şimdi ağaçlardan bazılarına dokunucam ve birer kelebek olacaklar kelebekler ağaçların arasında çılgınca uçacaklar...(Bu arada müzik olabilir size kalmış...)şimdi de ağaçlar birer tırtıl ve kelebeklerle birlikte dost olmuşlar çok mutlular ve mutluluk dansı yapıyorlar..
    Öğretmen bu arada karnına çöp torbasını tutar ve açar ormana bir kanguru gelmiş isterseniz bu aç kangurunun karnın doyuralım ne dersiniz.Çocuklar yerde serili gazeteleri sizin tuttuğunuz çöp torbasını içine doldurur.siz bu çöp torbasını bağlayıp 2 tane top yapar çocukları 2 gruba ayırıp tren olalım çocuklar herkes vagon aman vagonlar birbirinden sakın kopmasın dersiniz çocuklardan 2 tanesini lider seçer sıraların karşısına geçirir ellerine çöp torbasından yaptırdığınız topu verirsiniz....
    Arkadaşlarına lider çocuklar sıra ile topu atarlar mesafeyi siz ayarlayın her atılan çocuk topu kapar lidere atar ve çömelir.Lider 2. sıradaki çocuğa atar o da lidere atar ve çömelir bu şekilde her çocuk sıra ile atmış ve çömelmiş olur...İlk bitiren grup 1. olur ve allkışlanır...
    Bu drama gerçekten çok basit ve birçok amacınıza ulaşıyorsunuz en başta hayalgücü gelişiyor,sıra beklemeyi,yenmeyi yenilmeyi, v.s..... öğrenmiş oluyor..
    (Okulda yardımcısı olmayan arkadaşlar sınıf toplamada çöp torbasını karnınıza koyup açarak kanguru çok acıkmış gibi.... bir çalışma ile çocuklara sınıfı sevdirerek temizletebilirsiniz.
    Rahatlama
    Öğretmen ve çocuklar halka şeklinde yere otururlar ve öğretmen anlatmaya başlar.
    Kayıklarımızla denize açılıyoruz. Küreklerimizi çekelim (Kürek çekme hareketi yapılır.)
    Denizde dalga çıktı, kayığımız sağa sola sallanıyor. (Çocuklar sağa sola sallanarak dramatize ederler.)
    Daha kuvvetli bir dalga çıktı, kayıklarımız daha fazla sallanıyor. (Çocuklar daha fazla sağa sola sallanırlar)
    Eyvah! Kayık devrildi (Yana düşme hareketi yaparlar)
    Şimdi hızla kıyıya yüzmemiz lazım. (Yüzme hareketi yapılır)
    Dalga bizi engelliyor, daha çok dalga var, hızlı yüzmeliyiz (Daha hızlı yüzülür)
    Oh! Kıyıya geldik. Sırtüstü kumların üzerine yatalım. (Sırtüstü yatılır)
    Gözlerinizi kapatın. Güneş’in yüzünüze değdiğini, kumların sıcaklığını hissedin. Martıların ve denizin sesini dinleyin. Tüm vücudunuz gevşedi… Uykunuz geldi ve uyudunuz...

Pragmatist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    @Pragmatist

A aa ne kadar güzel olmuş Teşekkürler Gizemcim
    turku46 likes this.
    “İnsanın ölümden korkar gibi görünmesi bir yanılsamadır. İnsan, aslında yokluktan, yokluğun getireceği sonsuz ayrılıktan özellikle de kendinden sonsuz ayrılmaktan korkar. Ölümse, hem ayıran hem birleştirendir. Ayrılmak için ölmek gerekir. Ama buluşmak için de ölmek gerekir. Ölüm gibi ikili bir yapısı olan başka bir durum yoktur. Bu yönüyle ölüm ikili, zıt bir duygu uyandırır insanda. Onu çekici kılan, cazip hale getiren, taçlandıran da budur.”

Emel Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    @Emel Hoca

Emeklerinize sağlık. Kutlarım.

masal_umrum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    kocaeli
    @masal_umrum

emeğinizee sağşıkkk canLarrr

Nereden
    KONYA
    @liseli ravza

Alıntı masal_umrum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emeğinizee sağşıkkk canLarrr

teşekkürler sağolun

Nereden
    KONYA
    @liseli ravza

Alıntı EMEL ÖZDEMİR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeklerinize sağlık. Kutlarım.
    sağol emel hocam sizin fikirleriniz için yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Nereden
    KONYA
    @liseli ravza

Alıntı Pragmatist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    A aa ne kadar güzel olmuş Teşekkürler Gizemcim

bn teşeükkür ederim ezgicim yardımların için tekrar sağol

Cemile ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    @Cemile ÖZTÜRK

Uygulanması çok zevkli olmuştur Emeğinize sağlık
    c i m i

"Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diye sordular. Ben de onlara "Mutlu olmak istiyorum" diye cevap verdim.
    Onlar bana, soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, asıl onların hayatı anlamadıklarını söyledim. "

John Lennon

Nereden
    KONYA
    @liseli ravza

Alıntı Cemile ÖZTÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uygulanması çok zevkli olmuştur Emeğinize sağlık
    aynen hocam hoca çokk beğendi teşekkürler

Pragmatist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    @Pragmatist

Canım amaç kazanımları da eğer bilgisayardan yazdıysan istersen onu da altına paylaş daha yararlı olur
    “İnsanın ölümden korkar gibi görünmesi bir yanılsamadır. İnsan, aslında yokluktan, yokluğun getireceği sonsuz ayrılıktan özellikle de kendinden sonsuz ayrılmaktan korkar. Ölümse, hem ayıran hem birleştirendir. Ayrılmak için ölmek gerekir. Ama buluşmak için de ölmek gerekir. Ölüm gibi ikili bir yapısı olan başka bir durum yoktur. Bu yönüyle ölüm ikili, zıt bir duygu uyandırır insanda. Onu çekici kılan, cazip hale getiren, taçlandıran da budur.”

• YORUM BIRAKMAK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ !

ÜYE OLMAK İÇİN TIKLA